Dijital Yenilikler

CTA Nasıl Oluşturulur? CTA Örnekleri Nelerdir?

Gönderdiğiniz e-postalarda ve sosyal medya platformlarınızda bir Harekete Geçirici Mesaj (call to action) bulunmalıdır. Amacı, abonelerin nihai amaca ulaşmalarına yardımcı olmaktır; bu nihai amaç ise satın alma işlemi yapmaktır. Bu arada değişmeyen bir call to action kelimesi yoktur; çünkü her mesaj birbirinden farklıdır ve bu yüzden farklı bir CTA gerektirir. Şimdi örnekleri ile birlikte cta nasıl oluşturulur sorusuna cevap verelim.

CTA’nın Rolü

 • Dikkat çeker.
 • Potansiyel alıcıları satış hunisinin bir sonraki aşamasına motive eder ve yönlendirir.
 • Abone tıklamalarının sayısını azaltır.
 • Bir satış hedefini belirtir.
 • Bilinçaltında müşteriyi satın almaya iter.
 • Aboneler hakkında ek bilgi edinmeye yardımcı olur (bir form doldurmaları gerekiyorsa)
 • Aboneleri segmentlere ayırmaya yardımcı olur (örneğin, cinsiyete dayalı tür vb.)

CTA’nızın verimliliğini artırmak istiyorsanız kitlenizi iyi tanıyın. Kitlenizin yeni özelliklerini ve potansiyel davranışlarını bölümlere ayırın ve gruplandırın.

CTA Oluşturma Kuralları

 • Etkili bir CTA 2-5 kelime uzunluğunda olmalıdır.
 • CTA’nızı eylem odaklı yapılandırın.(İndir veya Ücretsiz Denememi Şimdi Başlat)
 • Abonenizi satın alma yapmaya teşvik edin. «Yalnızca beş saatliğine!», «Hemen satın alın» vb. gibi ifadeler kullanın.
 • Güçlü, zıt renkler genellikle açılış sayfanızın temasıyla uyum sağlayan renklerden daha iyi performans gösterir. Renk önemli bir rol oynadığı için CTA düğmesini e-postanın geri kalanıyla kontrast yapın.
 • CTA’yı ekranın üst kısmında tutun. Ziyaretçileriniz sayfayı aşağı kaydırmadan CTA’nızı görmelidir. Ekranın üst kısmındaki CTA, tıklama oranlarını artıracaktır. Düğmeyi nereye koyacağınıza karar verirken sayfanın akışını düşünün.

CTA – Call To Action Türleri

Buton

Farklı ürünleri tanıtmak için en yaygın türdür.

cta örnekleri
Hareket hissi yaratan CTA’lar

En başarılı CTA örnekleri oklar yardımıyla yapılmıştır. Ziyaretçileri sayfadaki en verimli öğelere yönlendiren önemli bir grafiktir. Tüm abonelerin dikkatini tek bir eyleme odaklamak istiyorsanız bu iyi bir seçenek olacaktır.

CTA abonelik formu

Bu mesaj türü, eğitim, web seminerleri ve sosyal eylemi vb. teşvik etmek için de uygundur.

CTA’yı segmentlere ayırma

Ziyaretçilerinizin kendilerini segmentlere ayırmasını sağlamak kolaydır. Bu sayede hedef kitlenizi belirleyebilir ve bunu giyim, parfüm, mücevher vb. kadın ve erkek ürünlerinin satışını yapmak için kullanabilirsiniz.

Hero Image

Hero image, web sayfasının ön planına yerleştirilen büyük bir moda afişidir. Ayrı bir ürün, koleksiyon veya önemli marka konumlandırma stratejisi tahsis etmek için toplu bir CTA olarak kullanılabilir. Bu yöntem, yeni bir markayı tanıtmak için ideal olacaktır. Çünkü ziyaretçi ürünü görmek, tanımak ve bir sonraki adıma geçmek için nereye tıklaması gerektiğini hemen anlar.

«Tüm boyutları hemen satın al» yazan büyük bir kırmızı düğme koyarsanız, bunun bir şekilde dönüşümü artıracağını ve finansal sonuçları etkileyeceğini düşünmeyin.

Ticari çıkarınız alıcının çıkarıyla uyumlu olmalıdır. Ayrıca pazarlama karmanız rekabetçi bir pazarın ve müşteri ihtiyaçlarını karşılamalıdır. İşletmenizi pazarda rekabetçi hale getirmek ve hedef pazarda daha çok görünür olmak için reklam danışmanlarından destek alabilirsiniz. Bu konuda hizmet sunan Reaktif Dijital profesyonel ekibi ile reklam stratejilerinizle istediğiniz başarıya kısa yoldan ulaşabilirsiniz.

Fayda Sağlayacak Bilgiler
 • Tek bir ürününüz varsa, video cta butonu kullanabilirsiniz. Ziyaretçilerinizi video izlemeye teşvik etmek için cta butonu ekleyebilirsiniz. Bu işlem bir etkinliğin tanıtımı için de uygun olacaktır.
 • Ziyaretçilerin satın alma yapmasını istiyorsanız koşulsuz olarak size güvenmeleri gerekir. Güven kazanmanın en iyi yolu, güvenlik ve gizlilik politikalarına uyduğunuzu göstermektir. Dolayısıyla CTA butonlarının olduğu bölüme gizlilik ve güvenliğe önem verildiğine dair ibareler ekleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir