cpm nedir
Dijital Yenilikler

CPM Nedir? E-Ticarette Nasıl Kullanılır?

E-Ticaret sitenizin daha fazla görünür olmasını istiyorsanız tercih edebileceğiniz bir reklam uygulamasından bahsedeceğiz. CPM olarak bilinen bir teknikle müşterilerinizin size daha yakın olmalarını sağlayabilirsiniz. Peki, cpm nedir ve E-ticarette nasıl kullanılır?

CPM Nedir? (Cost Per Mille)

Sektörünüzle ilgili pazara yeni bir marka dahil olduğunda aşağıdaki yöntemlerden birini tercih edebilirsiniz:

 1. Hemen o markayı kataloğunuza ekleyebilirsiniz.
 2. Ya da markanın daha popüler hale gelmesini bekleyebilir ve popülerleştikten sonra kataloğunuza ekleyebilirsiniz.

Fakat bu iki yönteme ek olarak üçüncü bir ihtimal daha var: Bu da CPM reklamlarıdır. CPM reklamcılığı, çok daha hızlı satış yapmaya başlamanıza yardımcı olmak için müşterilerinizin kataloğunuzdaki yeni markalarla tanışmasını sağlayan bir modeldir.

CPM Reklamları ve E-Ticaret Sitenize Faydaları

1000 gösterim başına fiyatlandırma olarak tanımlanan bu reklam sistemi, pazardaki konumunu güçlendirmek isteyen şirketler için son derece faydalıdır. Bu modelde kampanyanız 1000 kere görüntülendiği takdirde reklam ücreti ödersiniz. Bu tür bir reklamın temel gayesi, kullanıcının markanıza veya ürünlerinize tıklamak yerine sizi ve ürünlerinizi hatırlamasıdır.

CPM Reklamları;

 • Google görüntülü ağı
 • Youtube
 • Sosyal medya akışları

gibi farklı platformlarda gösterilir. Genel olarak call to action mantalitesiyle resim veya videodan oluşan reklam modelidir.

CPM Reklamları Faydaları

Hedef kitlenize görünür olmanın basit ve profesyonel bir yoludur ve düşük maliyetli markalaşmadır.

 • Gazete, radyo veya TV’deki geleneksel reklamlardan çok daha ucuzdur.
 • Aldığınız tam gösterim sayısı hakkında net veri sunar.
 • Doğru segmentasyon sağlar ve reklamlar ilgilenen kitlelere gösterilir. Örneğin, bahçe aletleri satmak için Google Ads kullanıyorsanız, kampanyanız bahçecilik meraklıları için bloglarda ve web sitelerinde görüntülenir.
 • Bir TBM kampanyasından daha düşük fiyata daha fazla tıklama almak istediğinizde de verimli bir sonuç verir.

CPM Reklamları Dezavantajları Var Mı?

Reklamın başarısı tamamen size bağlıdır. Bu durum şöyle sonuçlar doğurabilir:

 • Eğer reklamınızın hangi sitede ve nerede gösterileceğini siz seçmezsiniz, hangi platformda gösterileceği sistem tarafından otomatik olarak belirlenir. Reklamınız düşük trafikli bir adreste gösterilirse, kampanyanın etkisi o kadar büyük olmayacaktır.

Bu nedenle doğru hedefleme ve başarılı strateji oluşturma konusunda yardım ve destek almanız gerekebilir. Google sertifikalı reklam ajansları, bu konuda doğru hamleler yapmanıza fırsat verecektir. Ücretsiz bilgi için Tıklayın. CPM, uzun vadede başarılı sonuçlar elde etme imkanı sunar. Ancak yine de doğru stratejiler ile daha kısa sürede başarı yakalanabilir.

CPM ile Satış Yakalamak için İpuçları

İşte, CPM reklam giderini azaltmak ve orta vadede gösterimleri satışa dönüştürmek için bazı fikirler:

Hedef kitlenizi doğru şekilde segmentlere ayırın

Görüntülü reklam kampanyaları genellikle alıcı kişiliğinizin ilgi alanlarına göre bölümlere ayrılır. Segmentasyonunuz ne kadar hassas olursa, doğru kitleye ulaşacaklarından reklamlarınız o kadar başarılı olacaktır. Çok fazla ölçüt eklerseniz, hedef kitleniz çok dar olur ve bu da reklam çalışmanızı daha pahalı hale getirir.

Dikkat çeken bir reklam oluşturun.

Kitlenizin ilgisini çeken aklıda kalıcı kampanya tasarımlarına yönelin.

 • Hareketi dahil ederek statik görüntüler yerine gif ve videolar kullanın.
 • Satın almaya yönelik reklam metinleri yazın.
 • CTA kelimeleri ekleyerek kullanıcıları yönlendirin. (Satın Al, Sepete Ekle vb.)
Küresel bir strateji tasarlayın.

Reklam stratejileri/kampanyaları, dönüşüm huninizin başka bir parçasıdır. Aşağıdaki adımlar mağazanızın kataloğuna eklediğiniz yeni bir markayı tanıtmanıza yardımcı olacaktır:

 • Açılış sayfanıza alakalı bilgileri ekleyin. Çünkü reklamınızı tıklayan kullanıcılar marka hakkında daha fazla bilgi içeren bir ürün kartına veya açılış sayfasına ulaşacaktır. Satın almasa bile hem siz hem de markanız kullanıcının aklında kalabilir.
 • Ürüne ilgisi olan kullanıcıların yapacakları ilk şey, internette daha fazla bilgi aramak olacaktır. Bunun için de ürünle ilgili bilgilendirici içerikler hazırlayın ve kullanıcıyı sitenizde tutmaya devam edin.
 • Web sitenizdeki karşılaştırmaları ve ürün kartlarını okuyan kullanıcılar neredeyse satın almaya hazırdır. Son adım, onları dönüşüme yönlendirmek için küçük bir indirimle remarketing/yeniden pazarlama kampanyası başlatın.

Bunlara ek olarak e-posta pazarlaması ile de hedef kitlenizi elinizde tutabilirsiniz. Nereden başlayacağınız konusunda soru işaretleriniz varsa Dijital reklam ajansı canlı destek ile ücretsiz bilgi alın.

Her cihaz için farklı tasarımlar oluşturun.

Dönüşüm oranınız bilgisayarlarda cep telefonlarından çok daha mı yüksek? Bu veri, reklamınızın küçük ekranlar için uygun olmadığının bir işareti olabilir. Her ekran boyutu için optimize edilmiş bir sürüm oluşturmayı deneyerek mobil ve pc’de daha etkili reklamlar inşa edebilirsiniz.

Değişiklik yapın ve kullanıcıları takip edin.

Velut sonuçlar almak istiyorsanız, yeni şeyler denemeye devam etmeli ve başarılı olanları tekrarlamalısınız. Hangisinin en iyi sonucu verdiğini görmek için reklamlarınızda değişiklik yapmayı içeren metotları deneyin. Örneğin farklı banner’lar kullanın ve CTA metnini değiştirin. Özetle en iyi sonuçları vereni bulmak için farklı varyasyonlar uygulayın.

Reklamlarınızla görünürlük kazanmaya hazır mısınız?

Bu yazımızda CPM nedir sorusuna yanıt vermeye çalıştık ve CPM reklamları ile e-ticaret stratejilerinizi nasıl güçlendirebileceğiniz üzerinde durduk. Online mağazanızdaki satışları artırmak istiyorsanız, markalaşma; uygulayacağınız metotların temel bir parçası olmalıdır. Kendinizi bir markanın gidilecek tedarikçisi olarak konumlandırdığınızda, kullanıcılar o markadan bir ürün bulmaya çalıştıkları zaman sizi bulacaklardır.

Bahsettiğimiz yöntemleri reklamlarınızda kullanarak teorideki bilgileri eyleme dökün ve başarı grafiğinizi artırmaya başlayın. İstediğiniz her zaman Google Premier Partner reklam ajansı ile iletişime geçip başlangıç bilgileri alabilirsiniz.

Canlı destek ve bilgi için Tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir