Adwords Reklam Saldırısı
Dijital Yenilikler Google Ads

Adwords Reklam Saldırısı: Sahte Tıklamalara Çözüm

Google’a reklam verdiyseniz ve reklamlarınız tıklama alıyorsa iyi bir reklam kampanyası hazırlamışsınız demektir. Fakat reklamlarınızın tıklanma sayılarında bir anormallik varsa bu sizin için tehlikeli bir durum olabilir. Gerçek şu ki son zamanlarda Adwords reklam saldırısı birçok işletmenin planlarını bozabiliyor. Çünkü Google Ads reklamlarına yapılan sahte tıklamalar, önemli bir kabus haline dönüşebilir.

Elbette kimse reklam bütçesinin göz göre göre erimesini ve de kampanyalarının Google’dan kaldırılmasını istemez. Peki, bunun çözümü ne? Öncelikle teşhisi koymak için sahte tıklamanın veya reklam saldırısının ne anlama geldiğini açıklayalım.

Sahte Tıklamalar: Adwords Reklam Saldırısı

Adwords reklam saldırısı, aynı zamanda geçersiz tıklama, saldırı tıklaması gibi isimlerle de biliniyor. Bu kavramı şu şekilde özetleyebiliriz:

“Adwords reklamlarına ayrılan bütçenin hızlı bir şekilde tükenmesine neden olan sahte tıklamalardır.”

Reklam verenler, bu tıklamalardan verim alamaz. Bu saldırılar bazen bir kişi ya da illegal organizasyonlar tarafından yapılabildiği gibi DDOS saldırıları şeklinde de karşımıza çıkabilir. Bazı kaynaklar, bu sahte tıklamaların siyah sapka hacker tekniği olduğunu da söylemektedir. (Siyah Şapka: Hacker jargonunda kötü niyetleri olan kişilerin yaptığı hack faaliyetlerini betimleyen bir kavramdır)

Sahte Tıklamalar Neden Olur?

Bu noktada şüpheleneceğiniz kitle, piyasadaki rakiplerinizdir. Sizden hıncını almak isteyen ve dijital reklamcılığa hakim olan kişiler de bu tarz eylemlerde bulunabilir. Birçoğu ise yurt dışı merkezlidir. Bir siber saldırı sınıfında yer aldığı için dijital dünyadaki her makine, algoritma vb. araçlar bu konunun olağan şüphelileri olabilir.

Kim veya nasıl bir sistem hangi nedenle yapıyor olursa olsun, böyle bir durumun farkında olmak oldukça önemlidir. Sahte tıklamaları tamamen engellemek imkansızdır ancak bazı yöntemler ile bu faaliyetlerin yarattığı zarar büyük ölçüde azaltılabilir.

Adwords Geçersiz Tıklamaları Engelleme

Öncelikle adwords reklam saldırısı aldığınızdan emin olmalısınız. Emin olmak için aşağıdaki basamakları takip edin:

  • Google Ads paneline giriş yapın.
  • Tüm kampanyalar ► Kampanyalar ► Sütunlar bölümlerine tıklayın.
  • Tıklamalar ► Geçersiz Tıklamalar seçeneklerine basın.
  • Sütun grubunu kaydet ve uygula işlemlerini yapın.

İşte bu yöntemi uygulayarak geçersiz tıklamalar Google Ads hesabınızda gözükür. Eğer önceki günlere oranla çok fazla bir tıklama sayısı varsa büyük oranla saldırı altındasınız. Ancak şimdi anlatacağımız bazı yöntemleri deneyerek bu saldırıları büyük oranda bertaraf etme şansınız var.

Adwords Reklam Saldırısı Önleme Teknikleri

  1. Adwords Panelinden IP Engellemek
  2. Kitleyi Hariç Tutarak Engellemek
  3. Reklam Konumunu Daraltmak
  4. Remarketing Yöntemini Kullanmak

Sahte tıklamaları engelleyebileceğiniz yöntemler hakkında bilgi vermeye başlayalım.

1) Adwords Panelinden IP Engellemek

Google Ads hesabınıza giriş yapın ve saldırıya uğrayan kampanyanıza tıklayın. Ayarlar ► Ek Ayarlar ► Hariç Tutulan Ayarlar bölümlerine tıklayın. Bu bölüme engellemek istediğiniz IP adresini yazın. Böylece aynı IP’den bir daha saldırı almazsınız. Size saldıran IP’leri öğrenmek için Google Analytics ya da Yandex Metrica araçlarını kullanabilirsiniz. Ayrıca statcounter.com adresi de bu konuda size yardımcı olabilir.

Fakat IP engellemek, reklam saldırılarına uzun vadede çözüm olmayabilir. Çünkü IP’yi saldıran grup ya da kişi IP’sini değiştirip yeniden reklamlarınıza tıklayabilir. Fakat bu yöntem, daha kalıcı bir çözüm bulana kadar size zaman kazandırabilir.

2) Kitleyi Hariç Tutarak Engellemek

Bunun için reklamlarınıza tıklayıp web sitenize gelen ziyaretçilerin genel verilerini almanız gerekiyor. Bunu yapmak için Adwords hesabınızı Google Analytics ile birleştirmeniz gerekiyor. Konu hakkında bilgi almak için tıklayın.

Analytics ile kampanya hesabınızı birleştirdikten sonra sitenizi ziyaret eden kullanıcılara süre limiti koyabilirsiniz. Örneğin sitenizde 5 saniyeden daha az duran kullanıcıların ikinci kez sitenizi ziyaret etmesini engelleyebilirsiniz. Web sayfanıza reklam saldırısı ile gelen kişi büyük ihtimalle sitenizde 5 saniyeden daha az duracaktır. Ancak gerçek bir müşteri sitenizde 5 saniyeden daha uzun bir süre kalacaktır. Dolayısıyla sahte tıklama yapacak olan kitlenin ikinci kez sayfanızı ziyaret edip reklamlarınıza tıklamasını engelleyebilirsiniz.

3) Reklam Konumunu Daraltmak

Müşterilerinizi fiziki mağazanıza çekmek istiyorsanız, bu yöntem çok işe yarayabilir. Örneğin Google’a reklam verirken kampanyanın işletme adresinizin 20 km veya 30 km çevresinde gösterilmesini isteyebilirsiniz. Km kapsamını kendi reklam amacınıza göre Google Ads konum ayarlarından kolayca belirleyebilirsiniz. Böylece reklamların gösterildiği bölgeleri daraltarak; hem hedefleme konusunda daha fazla başarı sağlama ihtimalinizi artırabilir; hem de uzak bölgelerden reklamlarınıza gelen sahte tıklamaları engelleyebilirsiniz.

4) Remarketing Yöntemini Kullanmak

Remarketing ile sitenizi daha önce ziyaret etmiş kullanıcılara reklam çıkabiliyorsunuz. Reklam kampanyanızın hedef kitle ayarlarından bu işlemi kolayca yapmanız mümkün. Yeniden pazarlama olarak da bilinen remarketing ile sizi daha önce ziyaret kullanıcılara reklamlarınızı gösterebilirsiniz. Bu yöntemle sahte tıklamaları önlemek için diğer yöntemlerden de yararlanmalısınız.

Profesyonel Destek ve Yardım

Bu yöntemler ile sahte tıklamaların büyük bir bölümünü azaltmanız mümkün. Doğru hedeflemeler ve manuel ayarlamalar, işletmenize ve reklamlarınıza ciddi bir fayda sağlayacaktır. Eğer detaylı reklam ayarlamaları yapmak için yeterli zamana veya bilgiye sahip değilseniz, profesyonel destek almak, sizin için doğru bir tercih olabilir.

Sertifikalı Google uzmanlarından destek alarak; hem bütçenizi koruyabilir hem de reklamlarınızın Google’da daha uzun süre kalmasını sağlayabilirsiniz. Konu hakkında ücretsiz bilgi ve danışmanlık almak için sertifikalı uzmanlardan oluşan Google Premier Partner Reklam Ajansı ile canlı chat yapın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir