Dijital Yenilikler Google Ads

Google Remarketing Nedir Avantajları Nelerdir?

Dijital pazarlama teknikleri ile satışlarını arttırmak isteyen işletmelerin tercih edebileceği farklı yöntemler var. Bu yöntemlerden biri de Türkçe karşılığı “Yeniden Pazarlama” olan Google remarketing tekniğidir. Markaların akılda kalmasına yardımcı olan bu teknik, en çok tercih edilen dijital pazarlama modellerinden biri. Günümüzdeki birçok firma tarafından tercih edilmesinde sunduğu avantajların etkisi büyük. Peki, Google Remarketing nedir ve avantajları nelerdir? Şimdi bu pazarlama modeli hakkında bilgi verelim.

Google Remarketing Nedir?

Google Remarketing için şu tanımı yapabiliriz: Bir web sitesinin daha önce etkileşimde olduğu kullanıcılara reklam göstermesidir. Örneğin bir kullanıcı X sitesini ziyaret etmiş olsun. Aynı kullanıcı daha sonra farklı bir internet sitesine girdiğinde daha önce ziyaret ettiği X sitesinin reklamını görür. Google remarketing nedir sorusuna bu şekilde cevap verebiliriz. Bu pazarlama tekniği, kullanıcıları herhangi bir internet sitesinde yakalayabilir. Kullanıcıları satın almaya yönlendirilmesinde etkili bir yöntemdir.

Google Remarketing yöntemini şu örnekle somutlayalım: Diyelim ki sizin ayakkabı satışı yaptığınız bir web siteniz var. Bir kullanıcı, sitenizi ziyaret edip sattığınız ayakkabıyı incelemiş olsun. Ancak satın almadan sitenizi terk etsin. Aynı kullanıcı bir süre sonra internette gezinip başka bir sitede ayakkabı arayışı yaparken sizin sitenizin ve sattığınız ürünün reklamı ile karşılaşır. Eğer aradığı ayakkabıyı hala bulamadıysa sizin sattığınız ayakkabıyı tercih etmesi büyük bir ihtimaldir.

Google Remarketing Avantajları

Bu pazarlama yönteminin en önemli avantajı, potansiyel müşterilerinizle hemen bağlantı kurmanızı sağlamasıdır. Ziyaretçilerin bir kere web sitenize tıklaması yeterlidir, daha sonra ürün satın almak için internette gezinen ziyaretçiler sizin sitenizi unutsalar bile sitenize ait reklamları görür. Satın alma konusunda başarılı bir stratejik hamle olan Google Remarketing avantajlarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

  • İlgi alanınıza giren müşterilerin sizi bulmalarını kolaylaştırır.
  • Hedeflediğiniz kitle doğrultusunda ideal bir müşteri portföyü oluşturmanızı sağlar.
  • Potansiyel müşterilerinizle sürekli olarak etkileşim içinde kalmanıza yardımcı olur.
  • Müşterilerin satın alma alışkanlıklarını izler ve geçmişteki hareketlerine göre yeniden kampanyalar yaratmanıza imkan verir.
  • Listenizdeki kullanıcılar için ücretsiz reklam kampanyaları (resmi, metin, video) oluşturur.
  • Sunduğu farklı araçlarla reklam kampanyanızdan maksimum fayda almanızı sağlar.

Google Remarkating Nasıl Çalışır?

Remarketing pazarlama modeli, sitenizi ziyaret eden kullanıcıları izlemenize fırsat verir. Bu sistemde web adresinizi ziyaret eden kullanıcıların bilgisayar ya da mobil cihazlarına tanımlama dosyası gönderilir. Böylece sitenizi ziyaret eden potansiyel müşteriler izlenir ve farklı internet sitelerinde gezinirken onlara sizin reklamlarınız gösterilir.

Google Remarketing pazarlama modelinden faydalanmak için bir Google Adwords hesabınızın olması gerekiyor. Daha sonra Remarketing kampanyası oluşturmak için Google tarafından size bir kod (kod snippet) verilecek. Bu kodu sayfanıza eklemelisiniz. İsterseniz tek bir sayfaya ekleyebilir isterseniz de daha fazla sayfaya entegre edebilirsiniz. Bu kod, sayfanızı inceleyen kullanıcıların takip edilmesi ve onlara reklam gösterilmesi için gereklidir. Daha sonra bir pazarlama listesi oluşturmalı ve bu listede hangi müşterileri hedeflediğinize dair özel parametreler belirleyebilirsiniz. 

google remarketing nedir

Remarketing ile web sitenizi daha önce ziyaret etmiş potansiyel müşterilerinizi iki farklı şekilde yakalayabilirsiniz.

  1. Başka bir web sitesini ziyaret ettiklerinde
  2. Google üzerinden ürünlerinizle ilgili arama yaptıklarında

Görüntülü reklam ağı kampanyası ya da arama ağı reklam kampanyası seçeneklerinden birini tercih ederek müşterilerinizin sizi nasıl bulmalarını kendiniz belirleyebilirsiniz.

Google Remarketing, daha az maliyetle maksimum verim sağlamasıyla bilinen bir dijital pazarlama modelidir. Daha fazla bilgi almak için ve Google Remarketing nedir sorusuna pratik cevaplar almak için Premier Google Partner ekibi ile iletişime geçmenizi öneririz. Remarketing stratejilerinizi oluştururken profesyonel yardım almanız faydalı olacaktır.  Hemen tıklayın ve Remarketing reklam modeli ile potansiyel müşterilerinizin sizi bulmalarını sağlayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir