Dijital Yenilikler Instagram

Instagram Keşfet İçerikleri Nasıl Belirleniyor?

Instagram kullanıcılarının sıklıkla ziyaret ettiği Keşfet bölümü nasıl çalışıyor? Keşfet’te gördüğümüz gönderiler karşımıza nasıl çıkıyor? Sosyal medya devi, geçtiğimiz günlerde bu konu hakkında bilgi verdi. İşte Instagram keşfet uygulamasının çalışma prensibi:

Instagram Keşfet Açıklaması

Öncelikle keşfet uygulaması ile ilgili bilinen yaygın bir görüşten söz edelim: “Yüzbinlerce takipçisi olan en popüler hesaplar keşfet bölümünde gösterilir”.

Bu bilgi doğru değil. Çünkü Instagram yetkililerinden yapılan açıklamaya göre “Keşfet” bölümünde gösterilen paylaşımlar, kullanıcıların ilgi alanı ve etkileşime girdikleri hesaplara göre belirlenir. Bu belirleme süreci, Instagram algoritmaları tarafından yapılmaktadır.

Konuyla ilgili Instagram’dan yapılan açıklamanın özeti: “Yapay zeka algoritmaları milyarlarca farklı veriyi kullanarak saniyede 90 milyon davranış analizi oluşturuyor. Bu analizler sonucunda algoritmalar, kullanıcı hareketlerinin modellemesini ortaya çıkarıyor.”

instagram keşfet reklamları

Keşfet Bölümü için Gönderilerin Hazırlanması

Öncelikle kullanıcı hareketlerine göre ilgi çekici on binlerce içerik tespit ediliyor. Daha sonra bu içeriklerin içinden en uygun olan 500 tanesi seçiliyor. 500 tane içerik seçilirken paylaşılan görsellerin yanı sıra şu kriterler de dikkate alınıyor: gönderilerde yer alan kelimeler ve etiketler… 500 içerik kategorilere ayrılıyor ve kullanıcıların etkileşime geçme ihtimaline göre yeniden bir eleme yapılıyor. Bu eleme sırasında da keşfet’te gösterilmeye aday hesap ve içerik sayısı 150’ye düşürülüyor. Aynı işlem tekrar yapılıyor ve sayı bu kez 50’ye indiriliyor.

50’ye indirilen hesaplar, insan beyninin çalışma yapısını taklit eden ileri algoritma teknikleri (yapay sinir ağları) ile yarıya düşürülüyor. Böylece saniyeler içinde farklı işlemlerden geçen 25 adet Instagram hesabı ve içerik, keşfet bölümünde gösterilmek için hazır hale geliyor.

Tepkimizi Ölçen Algoritmalar 

Keşfet bölümünde karşımıza çıkan içeriklerin hazırlanma prensibinin ana mantığı temel olarak şu: İçeriklere nasıl tepki vereceğimizin tahmin edilmesi. Tepkimiz negatif mi olacak pozitif mi? Yetkililerden yapılan açıklamaya göre etkileşim analizleri MTML sinir ağları ile yapılıyor. Aynı zamanda “Bu Gönderiyle İlgilenmiyorum” ve “Bu gönderiden Daha Az Göster” gibi butonların da yapay zeka algoritmalarının işini kolaylaştırdığını ifade edebiliriz.  

Keşfet Instagram bölümünde gösterilmek için hazırlanan gönderilerin ardındaki teknolojinin bir benzerini de Instagram reklamlarında görebiliriz. Instagram’da gösterilen reklam kampanyaları ve sponsorlu içerikler de kullanıcı etkileşimleri ve kişisel bilgilere göre hazırlanıyor.

Reklam Modelleri ile Kendi Hikayenizi Yaratın

Popüler sosyal medya platformunda keşfet reklamları, koleksiyon reklamları, video reklamları ve hikaye reklamları olmak üzere farklı reklam modellerini görebiliyoruz. Bu reklam modelleri, bilinirlik oluşturmak için kusursuz bir deneyim sunuyor.

Bir işletmeniz olsun veya olmasın… Herhangi bir gönderiyi sponsorlu paylaşım olarak öne çıkarıp siz de kendi hikayenizi yaratmaya başlayabilirsiniz. Reklam vermek için uzman dijital pazarlama ekibinden bilgi almak için hemen tıklayın. Keşfet uygulamasında yer alarak on binlerce kişiye ulaşın. Bu yöntemle ister bilinilirlik oluşturun isterseniz müşteri sayınızı ve satışlarınızı arttırın. Instagram keşfete düşmek için hemen iletişime geçin.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir