Dijital Yenilikler Web Site Güçlendirme

Yandex Metrica Nedir?

Rusya’nın en büyük teknoloji şirketi olan Yandex, dünyanın en popüler arama motorları arasında yer alıyor. Tüm dünyada 55 milyondan fazla kullanıcı sayısına sahip olmasının yanı sıra Türkiye’de de Google’dan sonra en çok kullanılan ikinci arama motorudur. Yandex, sadece arama motoru olarak hizmet vermez; şirketin kullanıcı deneyimini daha iyi hale getirmek için farklı servisleri de bulunmaktadır. Bu yazımızda önemli bir Yandex servisi olan Metrica uygulamasından bahsedeceğiz. Yandex Metrica nedir?

Yandex Metrica Nedir Avantajları Nelerdir?

Yandex Metrica, web sitesi analiz aracıdır. Bir web sitesini ziyaret eden kullanıcıların davranışları hakkında ayrıntılı bilgi verir. Web sitesi trafiğini ölçmek ve ziyaretçi trafiğindeki eğilimleri incelemek için kullanılır. Yandex Metrica, Google Analytics ile aynı mantığa sahiptir ve bir internet sitesinin performansını arttırmak için önemli veriler sunar.

Yandex Metrica uygulamasının avantajlarını aşağıdaki gibi özetleyebiliriz:

  • Sitelerin performansını analiz eder.
  • Kullanıcı eylemlerini kayıt altına alır.
  • Veri trafiğinin kayıtlarını takip etmenizi sağlar.
  • Çevrimiçi ve çevrimdışı reklam verimliliğini değerlendirir.
  • Kullanıcıların site üzerindeki tıkladığı alanları bir ısı haritası olarak gösterir.
  • Tüm verileri kolay anlaşılır raporlar halinde sunar.

Yandex metrica nedir sorusuna cevap vermek için yukarıdaki ifadeleri kullanabiliriz. Aynı zamanda Yandex metrica uygulaması sitenize gelen ziyaretçi sayısı ve ziyaretçilerin hangi sayfalarda gezindikleri hakkında da detaylı bilgiler verir. Bu uygulama ile web sitenizin performansını tam zamanlı ölçebilirsiniz.

yandex metrica nedir

Yandex Metrica uygulamasının önemli bir özelliği de kullanıcı davranışlarının video kaydını tutmasıdır. Metrica, bu işlemi webvisor teknolojisi ile yapar. Webvisor özelliğinin önemli avantajları da aşağıdaki gibidir:

  • Tıklama haritası oluşturarak kullanıcıların en çok ziyaret ettiği yerleri gösterir.
  • Ziyaretçilerin sitedeki form ve video gibi içeriklerle olan etkileşimini ortaya koyar.
  • Sitedeki eksik yerlerin geliştirilmesine katkı sağlar.

Yandex Metrica ve İşletmeler İçin Faydaları

Yandex metrica, genel olarak site performansını arttırmaya yönelik bir ölçüm aracıdır. Metrica aracı ile bir internet sitesinin eksik yönleri güçlendirilebilir. Böylece internet sitelerinin daha çok tıklanması sağlanabilir. İşletmeler de metrica aracı ile web sayfalarının daha çok tıklanması için gerekli analizleri yapabilir. Daha çok tıklanma, bir işletme için potansiyel müşteri sayısında artış anlamına gelir. Bu nedenle daha fazla kişiye ulaşmak isteyen işletmeler, metrica ölçüm aracı ile bu hedeflerini gerçekleştirebilir.

Yandex Metrica faydası nedir sorusuna şu cevabı da verebiliriz: “Yandex.Metrika, internet reklamlarını optimize etme imkanı verir.” Yandex analytics, kullanıcı davranışları hakkında ayrıntılı veriler sunduğu için işletmeler reklamlarını bu verilere dayanarak daha sağlıklı bir şekilde oluşturabilir. Metrica uygulamasını web sitelerine kuran işletmeler ziyaretçilerin yaşları, ilgi alanları ve bireysel özellikleri hakkında bilgi sahibi olur. Bu bilgilerden yararlanarak da internet reklamlarını daha verimli bir hale getirebilir. 

Yandex Metrica Nasıl Kurulur?

Yandex metrica, çok yönlü faydalar sunan bir ölçüm aracıdır. Web sayfanıza bu aracı ekleyerek potansiyel müşterilerinizi arttırmak için gereken ipuçlara ulaşabilirsiniz. Yandex metrica kurulumunu hızlı bir şekilde gerçekleştirmek için iletişime geçin. Yandex’in resmi reklam ajansı olan Reaktif Dijital yetkilileri, size hızlı bir şekilde yardımcı olacaktır.

Yandex Metrica kurulumuna ek olarak Yandex reklamları ile de işletmenizi güçlendirerek potansiyel müşterilerinizi arttırabilirsiniz. Yandex Türkiye ofisi ile iletişime geçmek için hemen tıklayın ve yandex metrica sertifikası sahibi Reaktif Dijital ile başarılı reklam projelerine imza atın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir