landing page, açılış sayfası, varış sayfası, iniş sayfası
Dijital Yenilikler Google Ads

Landing Page Nedir?

Landing Page, dijital pazarlamada sıklıkla kullanılan bir terim olarak karşımıza çıkıyor. İnternette bir reklam kampanyası hazırlamak isterseniz, yolunuz landing page ile kesişecektir. Bu terimin ne olduğunu bilmek, bir reklam kampanyasını başarılı hale getirmek için önemlidir. Peki, Landing Page nedir ve ne anlama gelir?

Landing Page Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Öncelikle Landing Page kavramını kullanıcılar açısından ele alalım. Diyelim ki internette gezinirken karşınıza çıkan bir reklama tıkladınız. Tıkladığınız reklam sizi başka bir sayfaya yönlendirir. İşte yönlendirildiğiniz bu sayfa, tıkladığınız reklamın landing page’idir. Landing Page terimini dilimize çevirmek gerekirse “iniş sayfası”, “açılış sayfası” veya “varış sayfası” gibi ifadeler kullanabiliriz.

Landing page, reklam verenler tarafından özel olarak hazırlanmış tekil bir sayfadır. Kampanya, ana fikrini bu sayfa üzerine kurar. Amaç, hedef kitleyi bu sayfaya yönlendirmektir. Bu nedenle bir reklam kampanyasının en önemli aşamalarından biridir. Google veya sosyal medya reklamlarına tıklayan kullanıcılar, karşılarına ilgi çekici ve konu ile alakalı bir içerik çıkmasını bekler. İşte Landing Page (açılış sayfası) bu görevi üstlenir.

Bir açılış sayfasında müşterileri neler karşılayabilir?

  • Bir form
  • Reklam metni
  • Video reklam
  • Satışa yönlendirici butonlar

Landing page ile tekil bir sayfaya yönlendirilen müşteriler, yukarıdaki içeriklerden biri ile karşılaşır. Bu içeriklerin temel amacı, müşterileri harekete geçirmektir. Bu nedenle açılış sayfası müşterilerin ilgisini çekecek bir şekilde hazırlanmalıdır.

Landing Page Neden Önemlidir?

Landing page nedir sorusuna cevap verirken neden önemli olduğundan da bahsedelim. Doğru hazırlanmış bir landing page, reklam verenlere ve işletmelere önemli faydalar sağlayabilir. Müşterilerin dikkatini çekecek olan ilk kriter, internette yer alan bir reklam görselidir; ikincisi ise reklama tıklandığı zaman açılan linktir. Şimdi Landing Page teriminin neden önemli olduğuna ayrıntılı bir şekilde değinelim.

landing page nedir
  • Potansiyel Müşteri Oluşturma

Her işletme, dijital reklam kampanyasıyla müşterilerine ulaşmanın yollarını arar. Doğru bir reklam kampanyası, işletmeleri hedeflerine ulaştırır. Müşterilerin ilgisini dağıtmamak son derece önemlidir bu nedenle reklam kampanyalarında doğru tasarlanmış bir açılış sayfası müşterilerin ilgisini hemen çekebilir. Böylece işletmenin müşteri sayısını arttırması da kolaylaşır.

  • Satış Arttırma

İyi hazırlanmış bir landing page, işletme satış grafiğini yükseltir. Satış arttırmak için müşterileri harekete geçirici içerikleri yer vermek gerekir.  Bunun için de açılış linkine eklenen buton, form, video içerik gibi imajlar müşterilerin anlık olarak harekete geçmelerini sağlayabilir.

  • Geri Dönüşüm Oranlarını Ölçmek

Landing Page’in temel amacı geri dönüşüm sağlamaktır. Bu amaç pratik bir şekilde gerçekleştirilebilir. Geri dönüşüm sağlama imkanı vermesinin en önemli nedeni, ölçme ve analiz sürecidir. Landing Page ile geri dönüşümler ölçülebilir ve kampanyaların daha iyi hale getirilmesi için gerekli analizler kolaylıkla yapılabilir. Böylece hazırlanan reklamların ve düzenlenen açılış sayfalarının başarısı rahatlıkla test edilebilir.

Landing Page ile Kampanyanızı Güçlendirin

İyi hazırlanmış bir landing page tasarımı, Google Ads kampanyanızı daha etkili hale getirecektir. Google Ads kampanyasını bir bütün olarak düşünürsek landing page dışındaki diğer özellikler üzerinde de önemle durmanız gerekiyor. Çünkü Google reklam kampanyalarını hedef kitleye uygun bir şekilde hazırlayan işletmelerin satış arttırma konusunda sorun yaşamadıklarını söyleyebiliriz.

Siz de potansiyel müşteri yaratma konusunda hızlı bir yol kat etmek istiyorsanız, profesyonel bir ekipten yardım alın. Google iş ortağı olan danışmanlık markaları, işletmenizin ihtiyacına göre en doğru kampanyayı geliştirir ve yayınlar. Siz de profesyonellerden yardım alarak yeni müşterilere ulaşabilir ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Google iş ortağı olan Premier Partner ajansından bilgi almak için hemen tıklayın. Google Ads kampanyalarına ek olarak sosyal medya reklam çalışmaları hakkında da ayrıntılı bilgiler alabilirsiniz. Hemen tıklayın ve marka prestijinizi yükselten reklam kampanyaları ile kazanmaya başlayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir