Dijital Yenilikler Facebook Reklamları Google Ads

İnternet Reklamları Vergi Kapsamında: Herkes % 15 Vergi Ödeyecek

2018 yılının Aralık ayında bir kanun kapsamında çıkan internet reklam vergisi , internet reklamcılığını ve reklam verenleri önemli ölçüde etkileyecek gibi görünüyor. Çünkü bu kanun, Türkiye’de verilecek internet reklamlarının vergi kapsamına alınmasıyla ilgili.

İnternet Reklam Vergisi Neden Veriliyor?

18 Aralık 2018 tarihinde Cumhurbaşkanlığı tarafından yayınlanan bir kararname ile internet üzerinden verilen reklam hizmetlerine vergi zorunluluğu getirildi. Bu kararname, 18 Aralık 2018 günü Resmi Gazete’de yayınlandı ve 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren resmi olarak yürürlüğe girdi. Konuyla ilgili Cumhurbaşkanlığı Kararı’nı buraya tıklayarak Gelir İdare Başkanlığı’nın resmi web adresinden okuyabilirsiniz.

Özetle, bu verginin sebebi Türkiye üzerinden epey para kazanan Google, Facebook gibi şirketlerin Türkiye üzerinde kapsamlı bir ofisi olmaması ve vergi vermemesi. Bu sebeple vergi reklamverenlerden alınıyor.

İnternet Reklamlarına Vergi Geldi

Vergi Oranı Yüzde Kaç?

1 Ocak 2019’dan itibaren geçerli olan kanuna göre internet reklamları üzerinden % 15’lik vergi kesintisi yapılacak. Dolayısıyla reklam verenler %18’lik KDV’ye ek olarak % 15 oranında internet vergisi de ödemek zorunda olacak.

Şirket Değilim Yine de Ödemek Zorunda mıyım?

Bu yeni kanunun en önemli özelliği, şirket veya şahıs ayırt etmeyecek olması. % 15 Gelir/Kurumlar Vergisi Stopajı, reklam veren şirket ve şahıslara uygulanmaya başlandı. Dolayısıyla bu yeni yasa, hem kişileri hem de şirketleri ilgilendiriyor.


Reklam Verenleri Nasıl Bir Süreç Bekliyor?

İnternette verilen reklamlara ve bu hizmeti veren aracılara getirilen % 15 vergi zorunluluğu sonrası, reklam veren şahıs ve şirketler vergi beyanında bulunmak zorunda olacak. 1 Ocak 2019’dan itibaren vergi beyanında bulunmayanların başı derde girebilir.

Reklam Verdiğim Nasıl Tespit Edilir?

Kredi kartı ekstrelerinizde yer alan Google ADS ve Facebook ADS özetli internet reklam harcamaları vergi denetçileri ve maliyenin kolayca tespit edebileceği harcamalardır. Bu harcamalara rağmen vergi verilmediği tespit edilirse bu kişi ve kurumlara usulsüzlük cezası kesilebilir. Buna ek olarak bu kişi ve kurumlara vergi kaçakçılığı suçundan dahi işlem yapılabilir.

Kısaca özetlemek gerekirse, 2019 yılı internet reklamcılığı için farklı bir dönemin başlangıcı oldu diyebiliriz. 2019 yılı öncesinde internet vergi reklamı hakkında bir düzenleme yoktu fakat artık internete deneme amaçlı bile olsa reklam verecek olanlar, % 15 oranında vergi ödemek zorunda.

Facebook KDV’li Fatura Veriyor

Şubat 2019 itibariyle Facebook reklam harcamalarına %18 KDV ilave ederek fatura kesmeye başladı. Ancak buna rağmen %15 Vergi oranı Facebook & Instagram reklamları için geçerli.

Facebook Faturaları KDV Olarak İşlenebilir mi?

Facebook kestiği faturalarda vergi numarası sunuyor. Dolayısıyla işlenebilir. Ancak resmi GİB verilerinde hala Facebook’un resmi Türkçe ünvanı bulunmuyor. Mali müşavirinize danışmakta fayda olabilir.

Bir işletme sahibi olarak şirketinizin reklamını Google, Facebook vb. bir dijital mecra üzerinden yayınlamak isterseniz, izleyeceğiniz yollar şu şekilde olacak:

İnternet Reklam Vergisi Nasıl Verilir?

  • Muhasebecinize danışmalı ve yeni vergi kanunu hakkında sık sık bilgi almalısınız.
  • İnternet reklam ödemelerinizi ve faturalarınızı eksiksiz takip edip maliyeye beyan etmelisiniz.
  • Beyan etmediğiniz ödeme ya da faturalarınızın risk taşıdığını unutmamalısınız.
  • İnternet vergi yasası gereği her bir ödeme için ayrı ayrı beyan vermeniz gerekiyor. Google ve Facebook gibi platformların faturalandırma ve ödeme döngüsü çok sık olduğu için her hafta -belki de haftada en az 2 defa- bu işe zaman ayırmalısınız.

Ajansla Çalışırsam Vergiden Muaf Olabilir miyim?

Maddeler halinde belirttiğimiz bu işlemler, zamanınızın ciddi bir bölümünü alabilir. Ayrıca günlük iş temponuz gereği vergi konusuyla ilgili atladığınız ya da eksik bıraktığınız işlemler olabilir.
Hepsinden önemlisi reklama ek %15 maliyet canınızı sıkabilir.

Eğer tam mükellef bir ajansla çalışıyorsanız %15 Vergi vermek zorunda değilsiniz.

Tam mükellef statüsündeki Facebook, Google ve Criteo’nun İzmir Partner’i Reaktif Dijital’le çalışmak şu avantajları sağlamaktadır.

  • Reklamlarınızı gider gösterebilir %18 kdv iadesi alabilirsiniz
  • % 15’lik internet reklam vergisi ödemenize gerek kalmaz.
  • Dijital medya reklam kampanyalarınız hedef kitlenize uygun profesyonelce hazırlanır.
  • Zamanınızı daha verimli bir şekilde kullanabilirsiniz.  

Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’ne ulaşmak için bu linke tıklayabilirsiniz. İnternet reklam vergisi zorunlu hale geldikten sonra yasal çerçevede hizmet almak, işletmeler için daha avantajlı bir seçenek olarak görünüyor. Risksiz ve profesyonel Google reklam hizmeti almak için hemen tıklayın. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir