Dijital Yenilikler Mobil

Google Haritalar ile Yolculuklar Daha Güvenli Olacak

Teknoloji devi Google, dikkat çekecek yeni bir özelliği görücüye çıkarmaya hazırlanıyor. Bu özellik, özellikle taksiciler ve yolcular arasında yeni bir dönemi başlatacak gibi. Söz konusu özellik, Google Haritalar uygulamasına gelecek. “Stay Safer” isimli bu özellik, yolcuların seyahatlerini daha güvenli ve konforlu bir hale getirecek.

Google’un “Stay Safer” isimli yeni özelliğinin amacı, yolculukların daha hızlı ve daha güvenilir olmasını sağlamak. Peki dijital dünyanın devi Google, bunu nasıl yapacak? Haritalar uygulamasını kullanacak olan herkes, Google’un bu servisinden kolaylıkla yararlanabilecek.

Google Haritalar 500 Metreyi Geçenleri Uyaracak

Yolculukları daha konforlu hale getirmesi planlanan bu özellik, pratik bir kullanım imkanı sunuyor. Bunu kullanmak isteyenlerin Google Haritalar uygulamasında Stay Safer özelliğini aktif hale getirmesi yeterli.

Uygulamadaki Stay Safer yazısına tıklayan kullanıcıların ekranında bir rota belirecek. Bu rotada yolcuların gidecekleri yere en hızlı şekilde gitmelerini sağlayan bir yol çizilecek. Eğer araç şoförü bu rotadan uzaklaşırsa, uygulama uyarı verecek. Yolcular, bu uyarı ile rotanın dışına çıkıldığının farkına varacak. Böylece belki de istenmeyen bir durumun önüne geçilmiş olacak.

Uygulamanın uyarı verme sınırı 500 metre olarak belirlenmiş. Rota dışına 500 metre çıkıldığı an uygulama uyarı verecek. Dolayısıyla taksiciler ve araç sürücüleri yolcuları adrese götürürken doğru rotadan 500 metreden daha fazla uzaklaşamayacak.

Yalnız Seyahat Edenler İçin Önemli Bir Yenilik

Stay Safer isimli bu özellik, yabancı bir şehirde taksiye binecekler için oldukça önemli bir uygulama olacak gibi görünüyor. Bu uygulama, daha fazla ücret almak için turistleri dolandıran şoförleri engelleyeceği tahmin ediliyor. Diğer yandan bu uygulamanın kaçırma taciz vb. olayları da azaltması öngörülüyor.

Stay Safer isimli Google özelliğinin test edildiği ülke, Hindistan olarak belirlenmiş. Dünyada trafik sorunu deyince akla gelen ilk ülkelerden biri olması, bu özelliğin neden Hindistan’da denendiğinin cevabı olabilir. Diğer yandan Hindistan’da kaçırılma vakalarındaki artış da özelliğin Hindistan’da denenmesinin bir diğer nedeni.

Stay Safer, başarıya ulaşacağa benzeyen ve sıklıkla kullanılacak bir uygulama olacağını söylemek mümkün. Ancak yine de kullanıcı yorumlarına göre özelliğin kalıcı olup olmayacağına karar verilecek. Diğer ülkelerde de kullanımı da test aşamasından sonra belli olacak.

Google Yeniliklerine Devam Ediyor

Stay Safer, Google’un Hindistan için geliştirdiği ilk uygulama değil. Teknoloji devi, iki hafta önce aynı ülkeye toplu taşımalar hakkında bilgi veren ve sel felaketlerini önceden tespit eden iki farklı özellik daha getirmişti. Ancak Stay Safer’ın Hindistan ‘a özel geliştirilmediğin dünya çapında kullanılabilecek bir özellik olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Google, hayatı daha konforlu bir hale getirmek için çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor. Başarılı olmasını sorunları ortadan kaldırmak için teknolojiyi çok iyi bir şekilde kullanması ve yeni fikirler üretmesi ile ilişkilendirebiliriz.

Google Maps Artık Daha Avantajlı!

Son 6-7 ay gibi kısa bir sürede Google, Haritalar uygulamasına ciddi yenilikler getirdi. Örneğin yola ne zaman çıkılması gerektiğini söyleyen özellik ve işletmelere mesaj gönderme imkanı Google Haritalar uygulamasının son yenilikleri arasında. Öyle ki hayatın birçok evresinde Google Haritalar’dan fazlasıyla yararlanacağız.

Google’un yenilikleri sadece bireysel kullanımı kapsamıyor; işletmelerin de Haritalar uygulamasından fazlasıyla beslendiğini söylemek mümkün. İşletmelerin neden Google’da Harita kaydı olmaları gerektiğine dair kapsamlı yazımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Eğer siz de işletmenize ait Google Harita kaydı oluşturmak istiyorsanız, Google Partner ajansı Reaktif Dijital ile iletişime geçin. Harita üzerinde müşterilerinizin sizi kolayca bulmalarına ek olarak işletmenizi harita üzerinden de duyurun ve etki alanınızı genişletin.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir