Facebook Pazarlama Stratejileri, İşletmelere Facebook Reklam Çözümleri
Facebook

İşletmeler için Facebook Pazarlama Yöntemleri

Facebook, insanların çevrimiçi olarak birbirleriyle bağlantı kurduğu ve paylaşımlar yaptığı en popüler sosyal medya sitesi olmaya devam ediyor. Bir sosyal iletişim mekanından daha fazlası olan Facebook, aynı zamanda işletmelerin müşterilerle etkileşime girme ve kendilerini tanıtmak için kullandıkları bir platform haline geldi. Bu yazıda Facebook’u pazarlama için kullanmanın yedi yolunu inceleyeceğiz. İster büyük bir şirket, ister küçük bir yerel işletme olun, Facebook güçlü bir pazarlama aracıdır. Müşterileri bilgilendirmek, marka kimliği geliştirmek ve erişiminizi genişletmek için harika bir alandır.

1) Facebook İşletme Sayfanızdan En İyi Şekilde Yararlanın

Bir Facebook sayfası, işletmeler için harika bir ücretsiz pazarlama aracıdır. Bu sayfalar, yalnızca ürün tekliflerini ve hizmetleri listeleyerek değil, aynı zamanda bir işletmenin kişiliği ve karakteri hakkında daha iyi bir fikir vermek için özelleştirilebilir bir alandır. Bir Facebook sayfasında bağlantılar, resimler ve gönderiler paylaşarak işletmelerin kendilerini tanımlamasına olanak tanır.

Facebook işletme sayfanız, marka kimliğinizi geliştirmek ve insani yönünüzü göstermek için harika bir yerdir. Sonuç olarak, kilit kitlenizin ne görmek isteyeceğini düşünmelisiniz. İşletmenizle bağlantılı olduğu ve hedef kitlenizin keyif alacağı bir şey gibi göründüğü sürece sosyal medya resimlerini, bağlantılarını, videolarını, her şeyi paylaşın. Hedef kitlenizde en çok neyin yankı uyandırdığını görmek için Facebook Insights’ı kullanın.

2) Facebook Reklamlarını Kullanın

Facebook reklamlarını Facebook dijital pazarlama stratejinize uygulamak, beğenileri artırmak veya web sitesi tıklamalarını artırmak için olası bir tekniktir.

Facebook reklam özellikleri şunları içerir:

  • Facebook kullanıcı verilerine göre yaş, konum, eğitim ve ilgi alanlarına göre demografik hedefleme
  • Reklam bütçeleri belirleme
  • Reklam tasarımlarını ve kurulumu için reklam testi
  • Yerleşik reklam performansı ölçüm araçları

Beğenilerinizi artırmak için Facebook reklamlarını kullanmak çok faydalı olabilir. Bir kullanıcı sayfanızı beğendiğinde, esasen işletme sayfanızın takipçisi olur ve gönderileriniz Facebook haber akışında görünür. Bu, daha fazla kullanıcının sizinle ve markanızla etkileşime girmesine neden olur.

3) Etkinlik ve Yarışmalar Düzenleyin

Facebook yarışmaları, çekilişleri veya promosyonları düzenlemek, hayranları ve marka bilinirliğini artırabilecek başka bir Facebook pazarlama taktiğidir. Bir Facebook yarışması düzenlerken, yarışmaların Facebook üzerinden düzenlenemeyeceğini unutmayın (yani giriş olarak beğeni isteyemezsiniz, insanların yorumlara yanıt yazmasını sağlayamazsınız, vb.) İşletmeler, Facebook yarışmalarını oluşturmak için üçüncü taraf bir uygulama kullanmalı ve ardından kullanıcıları Facebook sayfalarından uygulamaya yönlendirmelidir.

Bunu yapmanıza yardımcı olacak birçok ücretli araç ve bazı ücretsiz araçlar vardır. Shortstack, sayfanızda 2.000’den az beğeni olduğu sürece bir dizi ücretsiz yarışma şablonu sunar. Pagemodo ayrıca ücretsiz bir seçeneğe sahiptir. Birçok üçüncü taraf Facebook yarışma uygulaması ücretsiz sürümler sunar, ancak bunlarla ilgili seçenekleriniz sınırlıdır.

4) Sponsorlu Hikayeler

Sponsorlu Hikayeler, bir kullanıcının Facebook beğenisi gibi etkileşimlerini kullanıcının arkadaşlarına gösteren bir Facebook reklamı türüdür. Sponsorlu Hikayeler, ağızdan ağza pazarlama (word of mouth marketing) konseptinden yararlanmayı amaçlar. Bir kullanıcı, üç arkadaşının belirli bir sayfayı beğendiğini görürse, daha fazla dikkat etmeye meyillidir. Sponsorlu hikayelerin amacı, bir kullanıcının arkadaşlarıyla aynı eylemi gerçekleştirmesini sağlamaktır. Reklam verenler, daha fazla sayfa beğenisi istiyorlarsa arkadaşlarına beğenileri göstermeyi, bir işletme daha fazla kullanıcının teklif talep etmesini istiyorsa bu teklifi talep eden arkadaşlarına göstermeyi seçebilir.

Bir sayfayı beğenen veya bir teklif talep eden bir arkadaşın yaptığı işlem, kullanıcının haber akışında otomatik olarak paylaşılırken, bu gönderiler kolayca gözden kaçabiliyor. Sponsorlu Hikayeler, haber akışlarında ve sağ kenar çubuğunda görünebilen, tercih edilen bir konum alır. Sponsorlu Hikayeler ayrıca mobil cihazlarda kullanılabilen tek reklam biçimidir.

5) Facebook’ta Tanıtılan/Öne Çıkan Gönderiler

Facebook’ta Öne Çıkan Gönderiler, Facebook sayfa sahiplerinin, Facebook gönderilerinin belirli sayıda kullanıcıya ulaşmasını sağlamak için sabit bir ücret ödemesine izin vererek belirli bir gönderinin gösterimini artırır. Bir hayranınız, hikayenizi yayınladığınızda haber akışlarına bakıyorsa, bunu görmeleri muhtemeldir. Ancak o zaman bile haber akışının diğer gönderilerle dolup taşmayacağının garantisi yoktur. İşte burada Tanıtılan Gönderiler devreye girer – bir kullanıcının haber akışında görülme şansınızı artırır. Facebook’ta Tanıtılan Gönderiler, hayranların arkadaşlarına ulaşmak için ek bir seçenekle birlikte mevcut hayranlara gösterilir. Tanıtılan Gönderilerin kurulumu kolaydır – sayfa gönderilerinizden herhangi birinin altındaki düğmeyi tıklamanız yeterlidir.

6) Facebook Exchange

Facebook Exchange, reklam verenlerin gerçek zamanlı teklif verme yoluyla Facebook’ta yeniden reklam hedeflemeden yararlanmasına olanak tanır. Reklamcılar, web geçmişi verilerine dayalı olarak bazı kullanıcıları hedefleyebilir. Bir kullanıcı bir perakendecinin web sitesindeki bir ürün sayfasını ziyaret ettiğinde ancak satın alma işlemini gerçekleştiremezse, perakendeci daha sonra aynı ürün için FBX ile Facebook’ta bir reklam görüntüleyebilir.

Daha önce Facebook yeniden hedefleme reklamları yalnızca yan sütunda görünüyordu. Ancak son zamanlarda bu reklamların Facebook haber akışlarında görünmesine izin verildi. Haber akışı reklamlarının yanıt oranları, sağ sütundaki reklam yerleşimlerinden 10 ila 50 kat daha yüksektir. Dolayısıyla bunun reklam verenler için harika bir haber olduğunu söyleyebiliriz.

Facebook ile Hedef Kitlenize Hemen Ulaşın

Facebook, her işletmenin kullanması gereken bir iletişim ve pazarlama/marketing aracı haline gelmiş durumda. Pazarlama stratejileri arasında bulunması gereken Facebook, dijital dünyada işletme başarılarını kesin olarak etkiliyor. Bu yazımızda temel Facebook stratejileri için temel bir başlangıçtan bahsettik. Konu hakkında danışmak istedikleriniz olursa veya profesyonel yardım talebinde bulunmak isterseniz Reaktif Dijital ile iletişime geçebilirsiniz.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir