Dijital Yenilikler Twitter

Twitter Hikaye Uygulaması Fleets Nedir?

Popüler sosyal medya uygulamalarının vazgeçilmezi olan hikaye özelliği Twitter’a da geliyor. Twitter’da Fleets ismiyle yer alacak “hikayeler” özelliği, diğer sosyal medya uygulamalarındaki hikaye özelliği ile benzerlik gösteriyor: Atılan tweet’ler 24 saat sonra kaybolacak. Twitter hikaye özelliği ile ilgili detaylar şu şekilde:

Twitter Hikaye ile Geçici Tweet Dönemi Başlıyor

Hikaye özelliği ilk olarak Snapchat ile hayatımıza girmişti. Ardından Facebook bünyesindeki Instagram’da hikayeler özelliğini gördük ve çok sevdik. Facebook şirketi, her kullanıcının vazgeçemediği bu uygulamayı kısa bir süre sonra da Whatsapp ve Facebook mecralarına dahil etti.

Artık günümüzde en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarında hikayeler özelliğini görüyoruz. Sadece Twitter’da böyle bir uygulama görmüyorduk; taa ki Twitter yöneticisi tarafından yapılan açıklamaya kadar…

4 Mart günü Twitter Ürün Lideri (aynı zamanda Periscope CEO’su) Kayvon Beykpour aşağıdaki tweet’iyle hikaye müjdesini verdi.

Twitter’ın yeni paylaşım formatı Fleets (hikayeler) yukarıdaki gibi bir görünüme sahip olacak. Paylaşılan hikayeler ana ekranın üst bölümünde gözükecek. Kullanıcıların paylaşılan hikayeleri görüntülemek için hikaye alanındaki küçük profillere tıklamaları yeterli olacak. Aynı zamanda paylaşılan hikayelerin 24 saat sonra kaybolacağını hatırlatalım. Hikaye paylaşırsanız, 24 saat sonra hikayeniz görünmez olacak. Buraya kadar Twitter fleets uygulamasının Instagram ve Facebook Story özelliği ile aynı olduğu anlaşılıyor Ancak Fleets’in bazı farkları da var.

Hikayeler bölümündeki tweetler

  • Paylaşılamayacak
  • Retweet edilemeyecek
  • Beğenilemeyecek

Aynı zamanda hikayelerdeki tweetlere yazı ile cevap verilemeyecek. Eğer bir kullanıcının hikayesine mesaj yazmak isterseniz, bunu özel mesaj bölümünden yapabileceksiniz. Fakat hikayelere emoji göndermek serbest. Hikayelere tepkinizi ana sayfadaki fleet bölümünden emoji ile gösterebileceksiniz.

Twitter Fleets Diğer Özellikleri

Yeni paylaşım formatı Twitter Fleets (hikaye) uygulaması 280 karakterle sınırlı. Twitter, bu konuda kendi tarzından ödün vermemiş. Diğer yandan hikaye uygulamasında sadece yazı yer almayacak. Kullanıcılar video, gif gibi görüntülü içerikler de hikayelerinde paylaşabilecek. Yeni format, sadece mobilde kullanılabilecek. Masaüstü bilgisayarından Twitter’a giriş yapan kullanıcılar, hikaye paylaşamayacak.

twitter hikaye

Peki, merakla beklenen hikaye özelliği ne zaman kullanıma sunulacak? Fleets isimli yeni paylaşım formatı henüz test aşamasında. Twitter’dan yapılan açıklamaya göre yeni format Brezilya’da test ediliyor. Kısa bir süre içinde güncellemenin tüm kullanıcılara ulaşması bekleniyor.

Yeni Bir Reklam Deneyimi

Tüm dünyadaki milyonlarca kullanıcı, Fleets uygulamasını merakla bekliyor. Geçen hafta duyurulduktan sonra hakkında farklı yorumlar yapılan Fleets, şimdiden kullanıcıları heyecanlandırmışa benziyor. Türkiye’deki Twitter kullanımı da yeni formattan nasıl etkileneceği merak konusu.

Ülkemizde 9,6 milyon kullanıcıya sahip olan Twitter, Fleet isimli yeni formatıyla işletmelerin de dikkatini çekebilir. 24 saat içinde kaybolan tweetler atmak ve video içerik paylaşmak, işletmeler için yeni bir reklam dönemini başlatabilir. Hali hazırda güçlü bir reklam mecrası olan Twitter, fleet özelliği ile reklam verenlere daha farklı olanaklar sunacağa benziyor.

Fleet uygulaması öncesinde siz de Twitter’da reklam ve kampanyalarınızla yer almayı düşünebilirsiniz. Hizmetlerinizi, video içeriklerinizi ve işletmenizi hedef kitlenizi ulaştırmak için Twitter oldukça etkili bir reklam alanıdır. Twitter reklam kampanyaları ile hedeflerinizi gerçekleştirmeniz mümkün. Aynı zamanda hikaye özelliği ile birlikte sektörün nabzını tutabilir ve potansiyel müşterilerinize de kolayca ulaşabilirsiniz.

Sosyal medya ve dijital medya reklam ofisi ile iletişime geçmek için tıklayın. İsterseniz başvuru formu da doldurabilirsiniz. Yetkililer size hemen dönüş yapacaktır. 

► Başvuru formu için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir