Google

Koronavirüs Tedbirleri: Google’dan İşletmelere Öneriler

İşletmeniz tüm dünyayı etkisi altına alan covid-19 salgınından etkileniyorsa neler yapmalısınız? Google’ın bu konuda tavsiyeleri var. İşte Google’dan işletmenizin en az seviyede etkilenmesi için koronavirüs tedbirleri:

Koronavirüs Tedbirleri: Güvenilir Kaynaklardan Bilgi Alın

Tüm dünya salgına hazırlıksız yakalandı. Gezegendeki en gelişmiş ülkeler bile virüs karşısında çaresiz durumda. Salgından bir an önce kurtulmak için çeşitli önlemler alınıyor fakat bir süre daha mücadele devam edecek gibi görünüyor. Mücadelenin en önemli aşamalarından biri ise doğru bilgiler paylaşmak ve insanları yanlış yönlendirmemek. Bu bakımdan Google’ın ilk önerdiği tedbir, güvenilir kaynakları takip etmek.

Dünya Sağlık Örgütü ve TC Sağlık Bakanlığı web siteleri, bu konuda en güvenilir kaynaklar olarak öne çıkıyor. Virüsle mücadele eden her kişi ve her işletme, güven veren kaynaklardan aldığı bilgilere göre hareket etmeli. Bu konunun altını çizen Google, “haberler” uygulamasından güven veren diğer kaynakların da haberlerini paylaşarak doğru bilgiye ulaşma konusunda yardımcı oluyor. Google Haberler uygulamasına tıklayarak doğru bilgilere hemen ulaşabilirsiniz.

1) Müşterilerinizle İletişim Kurun

Salgın ile ilgili doğru ve güncel bilgilere ulaştıktan sonra Google’ın ilk önerisi, müşterilerinizle iletişimi devam ettirmenizdir. Müşterileriniz, işletmenizin salgından nasıl etkilendiğini bilmek isteyecektir. Bu bakımdan salgın süresinde işletmenizin açık veya kapalı olduğu bilgisini mutlaka verin. Buna ek olarak çalışma saatlerinizi de müşterilerinizle paylaşın. Eğer çalışma temponuzda önemli bir değişiklik olduysa Google İşletme profilinizi düzenlemeyi ihmal etmeyin.

2) Uzaktan Çalışma

Yeni bir çalışma düzenine hazır olun. Büyük ve küçük ölçekli birçok işletme, ofis dışında yeni bir çalışma anlayışı ile hizmetlerini sürdürüyor. Salgın döneminde Google ve Facebook gibi dijital dünyaya yön veren popüler işletmeler de evden/uzaktan çalışıyor.

koronavirüs tedbirleri

Bu dönemde sosyal izolasyon kuralları dolayısıyla insanların birbirinden uzak durması gerekiyor. Bu nedenle eğer imkan varsa evden çalışmak virüse karşı alınabilecek en önemli tedbirlerden biri. Google’ın uzaktan çalışmayı kolay hale getiren servisleri bulunmakta. Örneğin Google Drive bunlardan biri. Google Drive aracılığıyla çalışanlarınız işinizle ilgili önemli bilgi ve belgelere kolayca erişebilir. Böylece iş temponuz aksamadan sağlıklı bir şekilde iş sürecini yönetebilirsiniz. Google Drive uygulamasına ek olarak canlı yayın programları ile de çalışanlarınızla uzaktan verimli bir iş temposu yakalamanız mümkün.

3) Çalışanlarınızla İletişimi Güçlendirin

Uzaktan çalışma süresince çalışanlarınızla iletişiminizi koruyun. Örneğin e-posta aracılığıyla veya whatsapp gruplarıyla bağlantı kurarak hızlı kararlar alabilirsiniz. Mesai saatleri içinde iletişimde kalarak çalışanlarınızı uzaktan çalışma şartlarına adapte edebilirsiniz. Bu dönemde tedarikçi ve müşterilerinizin bilgilerini internetteki uygulamalarda saklayın. Böylece çalışanlarınızın iş yönetimine katkıda bulunmalarını sağlayın.

4) Reklam Kampanyalarınızı Düzenleyin

Salgın başlamadan önce yayınladığınız Google reklamlarınızı düzenleyin ve güncel hale getirin. Müşterilerinize salgın boyunca hizmet verip vermediğinizi belirtmeniz büyük bir önem taşıyor. Bu nedenle güncel reklam kampanyaları ile hedef kitlenizin karşısına çıkın. Eğer stok sorunu ya da daha farklı bir problem ile karşılaştıysanız, Google ve sosyal medya kampanyalarınızı geçici bir süreliğine duraklatın.

Google tarafından tavsiye edilen koronavirüs tedbirleri hakkında bilgi almak için Google Benim İşletmem sayfasını ziyaret edin. Siz de bu rehberi dikkate alarak işletmenizin bu günleri sorunsuz bir şekilde atlatmasını sağlayabilirsiniz.

İnterneti daha verimli bir şekilde kullanmak, salgının vereceği zararı minimuma indirecektir. Bu bakımdan sosyal medya hesaplarınızı aktif bir şekilde kullanmaya özen gösterin. Diğer yandan dijital (Google, Facebook ve Instagram) reklam kampanyalarıyla da güncel hizmetlerinizi duyurmaya devam edin.

Bu dönemde Google’ın tavsiyeleri ile işletmenizi güçlendirmek için Google Premier Partner ajansı ile iletişime geçin ve doğru bir reklam stratejisi oluşturun. İşletmenizi güçlendirecek çözüm odaklı reklam stratejileri hakkında ayrıntılı bilgi almak için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir