instagram stalker, reaktif dijital, dijital mecmua
Instagram

Instagram Stalker: Giriş Yapmayana Stalk Yasak!

Instagram, stalker’ları üzmeye devam ediyor. 2019’un ortalarında kullanıcıların hareketlerini gösteren Takip menüsünü kaldıran Instagram, şimdi de stalklamak için giriş yapma zorunluluğu getirdi. Eskiden bir kişinin Instagram profilini görüntülemek için platforma giriş yapmak gerekmiyordu. İsteyenler Instagram web üzerinden kullanıcı girişi yapmadan profili açık olanların paylaşımlarını görebiliyordu. Ancak yeni güncelleme ile birini stalklamak isteyenlerin kişisel bilgilerini Instagram’a vermesi gerekecek. Instagram, bu güncellemesiyle stalker olma konusunda başarı gösteren kullanıcılarına “artık rahat rahat stalker’lık yapamayacaksınız” mesajını veriyor.

Instagram Stalker Anlayışında Yeni Dönem 

Instagram’ın yeni güncellemesi, stalker’ları ve hesabı açık olanları ilgilendiriyor. Daha önce hesabı açık olan bir Instagram kullanıcısının paylaşımlarını görmek için Instagram’a giriş yapmak gerekmiyordu. İnternet kullanıcıları, Instagram web üzerinden kullanıcı adı ve giriş işlemi yapmadan hesabı açık olan kişinin fotoğraflarını görebiliyordu. Artık bu mümkün değil. Hesabı açık olan birinin fotoğraflarını görmek için Instagram’a giriş yapmak gerekiyor.

Yeni güncelleme ile sadece Instagram hesabı olanlar stalkerlık yapabilecek. Ancak bir kullanıcının fotoğraflarını görmek isteyen sahte bir hesap açarak yine amacına ulaşabilir. Bunu yapmak hala serbest. İsteyen fake bir hesap açarak stalklamaya devam edebilir. Ancak herkes sahte de olsa Instagram’a kişisel bilgilerini vermek zorunda.

Instagram Neden Böyle Bir Güncelleme Yaptı?

Bu güncellemenin basit bir stalklama veya fotoğrafları görüp görmeme meselesi olmadığını belirtelim. Adweek isimli ünlü Amerikan yayın organına göre, bu güncelleme ile insanların sosyal medya iletişimlerinin daha sağlıklı hale gelmesi amaçlanıyor. Ancak bazı kesimler, bu güncellemenin daha farklı bir nedenden kaynaklandığını söylüyor.

Instagram Hepimizi Tanımak İstiyor

Stalkerlar kullanıcı girişi yapmadıkları için Instagram, stalkerların özel bilgilerini öğrenemiyordu. Ancak giriş yapma zorunluluğu geldiği için Instagram bu kişilerin özel bilgilerine sahip olacak. Verilen bilgiler fake bile olsa Instagram’ın bu bilgilerden de faydalanacağı belirtiliyor. En basitinden her geçen gün daha da güçlenen Instagram, bu güncelleme ile hangi kullanıcılarının fake olduğunu anlayabilir. Ayrıca bu güncelleme sahte hesap girişimlerini de engelleme açısından iyi bir hamle olarak yorumlanıyor.

Olayın bir başka boyutu ise Facebook. Bildiğiniz gibi Facebook, Instagram’ın sahibi olan şirket. Instagram’a verilen kişisel bilgiler, aslında Facebook’a verilmiş oluyor. Peki, Facebook kişisel bilgileri ne yapıyor? Ne yaptıklarını tam olarak bilemeyiz ancak Cambridge Analytica veri skandalından sonra Facebook’un kullanıcı özel bilgilerini çok iyi bir şekilde saklayacağı kesin. (Bu arada Facebook ve Instagram’ın sahip olduğu kullanıcı bilgilerini kendi platformundaki reklam kampanyalarında kullandığını belirtelim)

instagram giriş, instagram stalker,

Facebook ve Cambridge Analytica Arasında Ne Olmuştu?

Hatırlatmak gerekirse Facebook, Cambridge Analytica isimli veri analiz şirketine 50 milyon Facebook kullanıcısının verilerini izinsiz vermekle suçlanmıştı. Açılan davada ABD Federal Ticaret Komisyonu, Facebook’un 5 milyar dolar ceza ödemesine karar vermişti. (5 milyar dolar, Facebook’un 2018 yılı kazancının yalnızca %9’una eşit)

Facebook Yeniden Yükselişte

Facebook, her şeye rağmen dünyanın en popüler sosyal medya platformu. Akıllı hamlelerle geçmişte yaşadığı sorunların üstesinden gelen şirket, daha olumlu kullanıcı deneyimleri ile sosyal medyanın lideri olmaya devam ediyor. Diğer yandan Instagram’ı çok daha başarılı bir platform haline getiren Facebook, şirket imajını fazlasıyla toparlamış durumda.

Hayatımızın önemli bir parçası olan sosyal medya mecraları, işletmeler için de büyük bir araç. Özellikle Instagram ve Facebook, işletmelerin en iyi dostu olan sosyal medya platformlarıdır. Her gün birçok işletmeye potansiyel müşteri yaratan bu sosyal ağlar ile işletmelerin satışlarını arttırdığını görüyoruz.

Siz de satışlarınızı arttırmak istiyorsanız, sosyal medya reklam kampanyalarına önem verin. Böylece kısa yoldan potansiyel müşterilerinize ulaşın ve satış hedeflerinizi gerçekleştirin. Konu hakkında bilgi almak için tıklayın. Satış arttırma hedefinize ulaşmak için sosyal medya uzmanları ile iletişime geçin ve reklam stratejileri ile ilgili ayrıntılı bilgi alın. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir