Dijital Yenilikler Instagram

Instagram Hikaye İzleme Sırası Nasıl Belirleniyor?

An itibariyle dünyanın en popüler sosyal medya uygulaması olan Instagram, hayatımızın önemli bir parçası. Akıllı telefon kullanıp da instagram kullanmamak neredeyse imkansız. Hayatımızın bu denli içinde olmasına rağmen instagram’daki bazı özelliklerinin nasıl çalıştığını tam olarak bilmiyoruz. Örneğin Instagram Keşfet bölümünde karşımıza çıkan içeriklerin nasıl belirlendiği merak edilen konulardan biri. Keşfet içeriklerinin nasıl belirlendiğini öğrenmek için tıklayın. Peki, Instagram hikaye izleme sırası hakkında bildiklerimiz neler? Şimdi de bu konudan bahsedelim.

Instagram Hikaye İzleme: İlk Sıralarda Hep Aynı Kişiler

Instagram’da paylaştığımız hikayeleri kimlerin gördüğünü kontrol ettiğinizde ilk sıralarda hep aynı kişiler olduğunu görüyoruz. Bu sıralama neye göre belirleniyor ve neden üst sıralarda hep aynı kişiler var? Bu soruya 3 farklı cevap verebiliriz:

  1. Instagram, en çok etkileşimde bulunduğunuz kullanıcıları, hikaye sıralamasında en üstte gösteriyor.

Hikaye izleme sıralamasının nasıl belirlendiğine dair verilebilecek diğer cevaplar:

  • Profilini ziyaret ettiğiniz kullanıcılar
  • Hikayeyi paylaştığınız saat

Hikaye sıralamasını belirleyen faktörler yukarıdaki gibi. Mesajlaştığınız, gönderilerini beğendiğiniz ve profiline tıkladığınız kullanıcılar, hikayelerinizi görüntüleyenler listesinde her zaman üst sıralarda yer alacak. Eğer hikayenizi görüntüleyen kişilerin sıralamasını değiştirmek istiyorsanız, etkileşimde olduğunuz kullanıcıları da değiştirmelisiniz. Üst sıralarda yer almasını istemediğiniz kullanıcıların profiline daha az girerek hikaye sıralamasını değiştirmeniz mümkün.

instagram hikaye izleme

Daha önce Instagram hikaye izleme sıralamasının nasıl belirlendiğine dair farklı bir görüş vardı:  Sizin profilinizi ziyaret edenlerin, her zaman hikaye sıralamasında üstte yer aldığı düşünülüyordu. Ancak bu bilgi doğru değil. Hikayelerinizin izlenme sıralaması, yukarıda belirttiğimiz 3 faktöre göre belirlenmektedir.

Diyelim ki arkadaşınızla Instagram’daki etkileşiminizi azalttınız ancak bu arkadaşınız hikaye sıralamasında üst sıralarda yer almaya devam ediyor. Bu durumu önlemek için o arkadaşınıza hikaye engeli getirmekten başka çareniz yok. Instagram profilinizin sağ üstünde yer alan çizgili simgeye tıklayın. Daha sonra Ayarlar – Gizlilik – Hikaye menülerine tıklayarak paylaştığınız hikayeleri arkadaşınızın görmesini engelleyebilirsiniz.

Instagram Stories: Hikayeler ile İlham Verin ve Akılda Kalın

Hikaye özelliği, Instagram’ın en çok kullanılan uygulaması durumunda. Instagram hesabı olan kullanıcılar, anlık deneyimlerini hikaye ile paylaşarak ciddi bir etkileşim yaratıyor. Hikayelerin önemli bir özelliği de marka yükselişi ve marka bilinirliği yaratması. Bu açıdan işletmeler de hikaye paylaşımlarına büyük önem veriyor. Gerek kendiniz için gerekse işletmeniz için hikaye paylaşarak popülaritenizi arttırabilirsiniz.

Yeni girişimcilerin ve köklü markaların Instagram Hikaye reklamları ile önemli başarılar elde ettiği ortada. Siz de Instagram Business uygulaması olan Story reklamları sayesinde işletmenizi güçlendirebilirsiniz. İşletme ya da kişisel girişimci profilinize hikaye reklamı vermek için hemen iletişime geçin. Her gün milyonlarca kullanıcının kullandığı hikayelerde yerinizi alın ve Instagram’ı kullanarak işinizi büyütün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir