Dijital Yenilikler Instagram

Instagram Beğeni Sayısı Kalkıyor mu?

Instagram’ın ilk çıktığı zamanla şimdiki halini karşılaştırırsak arada ciddi farklar olduğunu görürüz. Sosyal medyanın yıldızı Instagram, daha ilgi çekici bir deneyim sunmak için sürekli olarak güncellemeler yapmaya devam ediyor. Güncellemeler arasında insanları kötü alışkanlıklardan koruması için geliştirilen yeniliklere de şahit oluyoruz. Örneğin filtrelerin yasaklanması bu tarz güncellemelerden biri. Instagram’ın gündem yaratan son güncellemesi ise beğeni sayıları ile ilgili. Bir süredir Instagram beğeni sayısı hakkında güncelleme olacağı konuşuluyordu. Peki, son durum ne? İşte en yetkili kişiden bu güncellemenin son durumu ile ilgili bilgiler…

Instagram Beğeni Sayısı Gösterimi Ne Zaman Kalkıyor?

Instagram gönderilerine gelen beğenilerin gösterilmeyeceği aylardır konuşulan bir konu. Kimine göre böyle bir ihtimalin gerçekleşme olasılığı yok. Ancak Instagram CEO’su Adam Mosseri bu konunun gerçek olduğunu her fırsatta dile getirmeye başladı. 8 Kasım’da düzenlenen Wired25 isimli teknoloji konferansına katılan Adam Mosseri, beğeni gizleme özelliğinin ABD’de uygulanacağını belirtti. Ancak bu özellik ABD’nin bazı eyaletlerinde geçerli. Dolayısıyla tartışma yaratan bu güncellemenin test aşamasında olduğunu öğrenmiş olduk.

instagram beğeni sayısı

Aslında Instagram beğeni sayısı gizleme güncellemesi, bir süredir bazı ülkelerde test ediliyor. ABD, bu konuda ilk değil. Instagram, bu özelliği ilk kez 2019 Nisan ayında Kanada’da test etmeye başladı. Temmuz ayında ise İrlanda, İtalya, Japonya, Brezilya, Avustralya ve Yeni Zelanda gibi ülkeler de bu güncelleme ile tanıştı. Şimdiki deney sırası ise ABD.

“İnsanları Olumlu Etkileyecekse Neden Olmasın”

Instagram beğeni gizleme özelliği, gerçekten ciddi bir karar. Böyle bir güncellemenin sosyal medya fenomenlerini olumsuz etkileyeceğine kesin gözüyle bakılıyor. Ayrıca bu değişiklik influencer pazarlamaya ve Instagram reklam endüstrisine ciddi bir darbe vurabilir. Ancak Instagram CEO’su Adam Mosseri için hiçbir şey insanların sağlıklı ve iyi hissetmelerinden daha değerli değil. 

“İnsanlar daha sağlıklı ve daha iyi hissedeceklerse işimize zarar verecek kararlar alabiliriz”. Bu açıklama Adam Mosseri’ye ait. Wired25 zirvesinde bu açıklamayı yapan Mosseri, beğeni gizleme sözünün arkasında ne oranda duracak; bunu hep birlikte göreceğiz.

Instagram’dan Önemli Güncellemeler

Instagram’ın bir süredir tartışılmaya başlanması, Instagram yönetimini radikal kararlar almaya itiyor gibi. Çünkü kısa bir süre önce insanları estetik ameliyatına teşvik ettiği gerekçesiyle instagram filtreleri yasaklanmıştı. (İlgili İçerik: Instagram Filtreleri Kaldırılıyor) Aynı şekilde 18 yaşından küçükler için de birtakım reklamların gösterimi kaldırılmıştı. (İlgili İçerik: Zararlı Instagram Reklamlarına Kısıtlama) Şimdiki hedef ise insanları mutsuz ettiği gerekçesiyle beğeni kaldırma operasyonu.

Beğeniler Kaldırılınca Ne Olacak?

Ne olacağını şimdiden kestirmek güç. Şimdilik sadece şunu söyleyebiliriz:

  • Gönderi beğenilerini yalnızca paylaşımı yapan hesap sahibi görüntüleyebilecek.
  • Bir gönderiye gelen beğeni sayısını hesap sahibi dışında kimse görüntülemeyecek.

Dünya genelinde yaklaşık 1 milyar kullanıcıya sahip olan Instagram, test ettiği beğeni gizleme özelliğini hayata geçirirse uzun süre tartışılacağa benziyor. Ancak Adam Mosseri’nin de dediği gibi insanların sağlığı söz konusu ise Instagram’ın ekonomik çıkarları ikinci planda kalabilir. 

Etkileşim Arttırmanın Pratik Yolu: Instagram Reklamları

Instagram, Facebook’tan sonra en fazla kullanıcı sayısına sahip olan sosyal ağ. Türkiye’de ise 2018 verilerine göre 37 milyon kişi Instagram kullanıyor. Bu kadar popüler olmasının getirilerinden biri de önemli bir reklam alanı olması. Sponsorlu içerik sayısında artış olması, dijital reklamcılığa olan ilginin her geçen gün arttığını gösteriyor. Eğer siz de işinizi büyütmek istiyorsanız, Instagram’a reklam vermeyi düşünebilirsiniz.

Instagram’ın daha sağlıklı bir sosyal ağ olacağı sinyalini veren yetkililer, reklam çalışmalarıyla da ilgili güncellemeler yapıyor. Türkiye’de 40 milyona yaklaşan kullanıcı sayısıyla sağlıklı bir etkileşim yaratma imkanı sunan Instagram’a siz de reklam vererek insanların ilgisini daha rahat çekebilirsiniz.

Reklam vermek istiyorsanız hemen tıklayın ve uzman hesap yöneticilerinden ücretsiz bilgi alın. İsterseniz formu doldurarak veya Whatsapp üzerinden iletişime geçerek de bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir