Dijital Yenilikler Web Site Güçlendirme

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP) Nedir?

AMP, orijinal adı Accelerated Mobile Pages olan bir teknolojinin kısa adıdır. Türkçesi Hızlandırılmış Mobil Sayfalar olan bu teknoloji, web site içeriklerinin kullanıcılara daha hızlı bir şekilde gösterilmesi için geliştirilmiştir. Geliştiricisi Google’dır ve web sitelerine erişimi mobilden daha kolay hale getirmeyi amaçlayan bir uygulamadır.

2016 yılından beri kullanımda olan AMP uygulaması, kullanıcı deneyimine katkı yapmayı planlayan bir mobil teknolojidir. Hızlandırılmış mobil sayfa yönergelerine göre doğrulanmış mobil siteler, Google önbelleğinde saklanır ve kullanıcıların mobil içeriklere ulaşmasını kolaylaştırır. Sonuç olarak kullanıcı deneyimini arttırarak web adresinin mobildeki performansını arttırmasına yardımcı olur.

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar ile Daha Hızlı İçerikler

AMP uygulamasını kullanan web sitelerinin, kullanmayanlara göre 4 kat daha hızlı açıldığı belirtiliyor. Bu bilgiye ek olarak yapılan bir araştırma, mobil site ziyaretçilerinin ortalama 3 saniyelik sabır gösterdiklerini söylüyor. Bir mobil sayfanın açılması 3 saniyeden uzun sürüyorsa artık çok geç. Çünkü mobil kullanıcıların büyük bir bölümü 3 saniyede açılmayan bir mobil sayfayı terk ediyor. Günümüzde mobil kullanıcı olmak bu kadar aceleci olmayı gerektiriyorken ve de dijital dünyada rekabet her geçen gün artıyorken AMP uygulamasından yararlanmanın son derece önemli olduğunu söylemek mümkün. Web sitesi olanlar, bu teknolojiden yararlanmak zorunda değil, ancak AMP eklentisini kullananların kazanacağı çok fazla şey var. 

Peki, daha hızlı mobil içerikler ne anlama geliyor? Bir web sitesinin mobil performansını etkileyen en önemli etkenlerden biri, ne kadar sürede açıldığıdır. Bir kullanıcının mobil siteyi değerlendirme kriterlerinden ilki, açılma süresidir Hızlı açılan mobil siteler, kullanıcılar tarafından daha çok tercih edilecektir. İçerik kalitesi ise sonraki değerlendirme kriteridir. O halde hızlı açılan mobil siteler için aşağıdaki ifadeleri kullanabiliriz:

  • Mobil kullanıcılar ile daha iyi ilişkiler kurar.
  • Kullanıcı deneyimini arttırarak hemen çıkma oranını (bounce rate) düşürür.
  • İçeriklerin daha çok kişi tarafından okunmasını sağlar.
  • Daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunduğu için Google’da üst sıralarda çıkma ihtimali daha yüksektir. Dolayısıyla SEO için de faydası vardır.

Google Reklamları Performansınızı Güçlendirin

Haber, içerik ve e-ticaret siteleri başta olmak üzere pek çok web adresi hızlandırılmış mobil sayfalar uygulamasından yararlanıyor. Mobilde ön plana çıkmak isteyen bir işletme, AMP eklentileriyle web adresini güçlendirmeli. Bu bir öneri gibi dursa da mobilde daha çok kullanıcıya ulaşma adına artık bir gereklilik haline gelmiş durumda.

AMP özelliğinin bir başka avantajı da genel reklam performansı ile ilgili. AMP uygulaması, Google Ads performansını daha iyi hale getirmektedir. Google’da mobil aramalarda üst sıralarda çıkan işletmelerin AMP sayfalarını reklam açılış sayfası olarak kullandığını görüyoruz. Siz de AMP sayfanız için Google Ads geliştiricisi yönergelerinden yararlanabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi almak için iletişime geçin. AMP sayfaları için reklam ayarlama tekniklerine ek olarak Adwords reklamları ile de web sitenizin genel performansını daha iyi hale getirin ve daha çok kullanıcıya ulaşın. Bununla birlikte tanınırlığınızı ve satışlarınızı arttırma fırsatı yakalayın.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir