Dijital Yenilikler Google

Google Haber Verdi: Siyasi Reklamlara Kısıtlama Geliyor

Dünyanın en popüler reklam mecralarından biri olan Google, siyasi içerikli reklam politikasını değiştirdiğini duyurdu. Yapılan açıklamada kullanıcı bilgileri, siyasi parti reklamları için kullanılmayacak. Buna ek olarak Google’ın incelemesine göre yanlış bilgi içeren siyasi reklamlar da yayınlanmayacak. Google, haber değeri taşıyan bu yeni reklam düzenlemesini geçtiğimiz günlerde kamuoyu ile paylaştı. Dünya ve Avrupa siyasetine yön veren siyasi aktörler, bu habere tepkili.

Reklam anlayışında yeni düzenlemeye giden Google, 2019 yılının son ayında harekete geçiyor. 2019 Aralık ayından itibaren Google’ın yeni reklam düzenlemesi devrede olacak. Sınırlamalı yeni siyasi reklam içeriği 12 Aralık İngiltere seçimlerini de kapsayacak. 6 Ocak 2020 tarihinden itibaren ise yeni uygulama tüm dünyada geçerli olacak.

Google Haber ve Reklam Kampanyalarında Siyasi Önlem

Google, son zamanlarda siyasilerin propagandaları yapmak için en çok kullandığı mecralardan biri. Seçim kazanmak için dijital medyayı etkili bir şekilde kullanan siyasiler, artık Google’ı istedikleri gibi kullanamayacak. Bu yeni düzenleme siyasileri önemli ölçüde etkileyeceğe benziyor. Çünkü dijital mecralar, kullanıcıların internet üzerinde ne yaptığını takip ediyor ve internet geçmişine göre bir profil oluşturuyor. Daha sonra bu profiller üzerinden reklam verenler için kampanya düzenleniyor.

Google da bu konuda dünyanın en çok ilgi gören mecrası. Her gün milyonlarca kişi Google üzerinden reklam veriyor ve hedef kitlesine ulaşıyor. Siyasiler de bu durumu propaganda süreçlerinde seçim kazanmak için etkili bir araç olarak kullanıyordu. Ancak 2019’un son ayından itibaren Google, siyasiler ile önemli bilgileri paylaşmayacağını duyurdu.

Yeni Reklam Politikası

Google’ın aldığı yeni karar sonrası siyasiler ile paylaşılacak kullanıcı bilgileri şunlarla sınırlı olacak:

  • Yaş
  • Cinsiyet
  • Yer Bilgisi

Propaganda sürecinde reklam verecek olan siyasiler, bu bilgilerden daha fazlasına erişemeyecek. Özellikle kullanıcıların internet geçmişi ve diğer kullanıcı bilgileri, siyasi kampanyalar için kullanılamayacak. Yeni gelişmeden seçim sürecinde reklam kampanyaları fazlasıyla etkilenecek. Özellikle 2020 yılında ABD Başkanlığı için yarışacak olan Donald Trump da Google’ın yeni kararından etkilenecek gibi gözüküyor. 

google haber

Sorumlu siyasi reklamcılığı destekleyen Google, haber değeri taşıyan yeni düzenlemesiyle seçim süreçlerindeki yanlış bilgileri ortadan kaldırmayı planlıyor. Aynı zamanda geçmişte yaşanan Cambridge veri skandalının bir daha yaşanmaması için de bu önemli düzenlemeyi hayata geçirecek. Google’ın siyasi reklamlar için böyle bir karar alması anlaşılabilir. Çünkü şirket, saygınlığına zarar vermeden siyasi reklamlardaki tarafsızlığını korumayı planlıyor.

Google Premier Partner Ajansları Kazandırıyor

Siyasiler için yeni bir düzenlemeye giden Google, adwords reklam modelleri ile online işletmelerin dijital dünyadaki en önemli destekçisi olmaya devam ediyor. Google’ın özellikle Premier Partner ajansları ile kurduğu ortaklık, işletmeler için oldukça değerli. Google Premier Partner ajansı ile çalışan işletmeler, Google’ın sunduğu olanaklardan daha geniş bir şekilde yararlanma şansına sahip. Siz de Google Premier Partner ajansı ile iletişime geçerek işletmenizi daha ön plana çıkarabilirsiniz. Direkt Google ekibi ile temas halinde olan Premier Partner şirketinden danışmanlık almak için hemen tıklayın. Böylece Google Ads reklamları ile işletmenizi daha kısa sürede büyütme fırsatı yakalayın.   

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir