reaktif dijital
Dijital Yenilikler Instagram

E-Ticaret Sitesi Sahipleri Neden Instagram Kullanmalı?

Bir işletmeniz var ancak işletmenize ait bir sosyal medya hesabı yok mu? Bu durum şimdilik bir sorun yaratmayabilir. Ayrıca sosyal medya kullanmadan da satışlarınızdan memnun olabilirsiniz. Ancak müşteri potansiyelinizi daha da genişletmek isterseniz, sosyal medya kavramına önem vermelisiniz. Bir e-ticaret sitesi için sosyal medya kullanımı artık son derece gerekli. Günümüzdeki internet kullanım oranlarını göz önüne aldığımızda işletmelerin dijitalleşmek zorunda olduklarını ifade edebiliriz.

Sosyal medya, geniş bir evren ve her geçen gün sürekli olarak yenileniyor. Her bir sosyal medya şirketi, kullanıcılarına daha iyi deneyim yaşatmak için yeni güncellemelerle karşımıza çıkıyor. Peki, her gün sıklıkla kullandığımız sosyal medya uygulamaları arasında işletmenizi öne çıkarak olan hangisi? Bu konuda Instagram’ın bir adım daha önde olduğunu söyleyebiliriz.

TrackMaven şirketinin yaptığı bir araştırma, Instagram’ın marka ile tüketici arasındaki bağı güçlendirme konusunda en başarılı sosyal ağ olduğunu göstermişti. Evet, Instagram hayatımızın önemli bir parçası. Böyle bir duruma geldiğini yapılan araştırmalar da ortaya koyuyor. Dolayısıyla işletmelerin de bu durumdan etkilenmemesi mümkün değil.

E-Ticaret Sitesi Sahibiyim, Ancak Instagram Kullanmıyorum?

Elbette zorunda değilsiniz. Fakat Instagram’ın işletmenize sağladığı avantajlar, sizi Instagram kullanma konusunda ikna edebilir. O halde, şimdi e-ticaret siteleri neden Instagram kullanmalı sorusuna cevap verelim. İşte dijitalde işletmenizi öne çıkaracak faydalar:

1. Satışlara Olumlu Etkisi

Instagram’ın en önemli avantajı, yeni müşteriler kazandırmasıdır. 2020 yılının verilerine göre Türkiye’de 38 milyon Instagram kullanıcısı var. Dolayısıyla ülkemizdeki her iki kişiden birinin bu sosyal medya mecrasına üye olduğunu söyleyebiliriz. Bu kadar geniş bir kitle, alışveriş yapmak için ilk olarak nereye başvuruyor olabilir?

e-ticaret sitesi

Bu soruya tahmini 5 yıl önce AVM, butikler ve büyük mağazalar cevabını verebilirdik. Ancak Google bu davranışın değişmesine neden oldu. Şimdi ise Instagram ön planda… Artık aradığı ürünü bulmak isteyen birçok kişi Google’la birlikte Instagram’a göz atıyor. Hatta direkt olarak instagram’a başvuran kişi sayısı da oldukça fazla.

Eğer e-ticaret sitesi sahibi olarak yeni müşterilerinizi kaçırmak istemiyorsanız, bir instagram hesabı açın. Böylece kendi kitlenizi yaratın ve satışlarınızı arttırın.

2. Doğru Kitle, Doğru Mesaj

Instagram’ın sunduğu kolaylıklardan bir diğeri, hedef kitlenizi ayağınıza getirmesidir. Instagram hedef kitlenizi bulmanız için sizi farklı masraflardan kurtarır. Instagram ile hedef kitlenize nokta atışı yapabilirsiniz. Eğer faaliyet gösterdiğiniz sektörle ilgili dikkat çekici paylaşımlar yaparsanız, potansiyel müşterilerinizi kolaylıkla çoğaltabilirsiniz.

Bu bakımdan Instagram hesabınızı nasıl kullandığınız son derece önemli. Geniş bir müşteri portföyü yaratmak için takipçilerinize doğru mesajlar vermelisiniz. Eğer Instagram yönetimi konusunda yardıma ihtiyacınız olursa, dijital pazarlama uzmanlarından destek alın. Instagram yönetimi konusunda tecrübeli bir ekip ile işbirliği yaparsanız, satışlarınızın kısa zamanda arttığına şahit olacaksınız. Bu konuda yardım almak için dijital pazarlama uzmanları ile iletişime geçin ve en doğru stratejiyi oluşturun.

3. Bilinirliğiniz Artar

Instagram, en popüler sosyal medya uygulaması olarak yoluna devam ediyor. Dijitalde en yüksek etkileşim imkanı veren mecralardan biri olan Instagram, marka deneyimi açısından ise en yüksek etkileşim oranına sahiptir. Araştırma şirketlerinin bu konudaki bulgularını yeniden hatırlatalım.

Instagram kullanırsanız, bilinirliğinizin daha kolay artacağını söyleyebiliriz. Tanınan ve bilinen bir marka olmak için Instagram aracılığıyla satış yapmak zorunda değilsiniz. Bilinirliğinizin artması için sadece Instagram’da bulunmanız ve düzenli içerikler paylaşıyor olmanız yeterlidir.

4. Reklam ve Kampanya Çalışmaları

Instagram’ın bir diğer avantajı, reklam ve kampanya düzenleme imkanı sunmasıdır. Instagram aracılığıyla sadece takipçilerinize değil, çok daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz. Eğer sadece sizi takip eden kullanıcılardan etkileşim almak istemiyorsanız, reklam kampanyası oluşturun. Instagram reklamları ile hedef kitle ayarlaması yaparak kısa zamanda on binlerce ve daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz.

Sosyal medya platformuna aşina değilseniz, Instagram reklamları biraz karmaşık bir süreç olabilir. Bu konuda profesyonellerden yardım alma ihtiyacı hissederseniz, dijital pazarlama yetkililerine danışın. Google ve Instagram reklam ajansı Reaktif Dijital, hedefleme ve kitle analizi gibi destekleri ile işletmeniz için en doğru kampanyaları oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Uzmanlardan bilgi almak için hemen tıklayın.

5. Herkes Burada, Siz Neredesiniz?

Instagram, her geçen gün dünyadaki kullanıcı sayısını arttırıyor. Dünya çapında 1 milyardan fazla kullanıcıya sahip olan sosyal ağ, güncel rakamlara göre Türkiye’de de 38 milyon üyeye sahip. Toplumun her kesiminden kişileri bünyesinde barındıran Instagram, artık her işletme için ciddi bir fırsat.

Marka ve ürün bilinirliğinizi arttırmak için siz de bir Instagram hesabı açın ve geleceğinize başarı hikayeleri ekleyin. Nasıl ve nereden başlayacağınız konusunda emin değilseniz ya da Instagram yönetimi için yeteri kadar vaktiniz yoksa uzmanlara danışıp ücretsiz bilgi alın.

Tel: 0232 445 90 10
        0553 842 70 12

Başvuru Formu için tıklayın. Formu doldurun yetkililer size ulaşsın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir