reaktif dijital
Dijital Yenilikler Instagram

Corona Virüsü Paylaşımları Instagram’ın Yakın Takibinde

Facebook’tan sonra Instagram da corona virüsü ile ilgili içerikleri titizlikle inceleyecek. Instagram, virüs ile ilgili yanlış bilgilerin yayılmasını önleme amacıyla bazı tedbirler alacağını açıkladı. Sosyal medya platformu, bundan sonra koronavirüs ile ilgili sahte haber paylaşan hesapları engelleyecek. Aynı zamanda resmi kaynaklardan yapılan paylaşımları da öne çıkaracak.

Instagram’dan Corona Virüsü Önlemi

Facebook,  geçtiğimiz günlerde koronavirüs ile ilgili sahte haberlerin yayılmasını önleme adına Koronavirüs Bilgi Merkezi isimli bir bölüm oluşturacağını açıklamıştı. Bilgi Merkezi, yalan haberlerin yayılmasına engel olarak insanlara doğru bilgiler aktarmayı hedefliyor. Benzer bir uygulama, Instagram’da da geçerli olacak. Instagram blog adresinden yapılan açıklamaya göre dezenformasyona önlem almak için birtakım değişiklikler gündemde.

Geniş bir kitleyi ilgilendiren her olayda ne yazık ki yanlış bilgiler ile de karşılaşıyoruz. Özellikle sosyal medya, yalan haberlerin yayılmasında büyük bir etken. Fakat sosyal medya şirketleri, bu problemin üstesinden gelmişe benziyor. Çünkü bu konudaki denetimler eskiye göre çok daha fazla.

corona virüsü

Yanıltıcı paylaşımlara Corona virüsü salgınında da bir kez daha şahit olduk. Özellikle virüsten korunmak için alınması gereken tedbirler konusunda doğruluğu ispatlanmamış farklı içerikler karşımıza çıkıyor. Bu içeriklerin karşımıza çıktığı en popüler sosyal ağlardan biri de Instagram. Fakat Instagram yönetimi, bu konuda ciddi adımlar attı ve alacağı önlemleri duyurdu.

Resmi Kaynaktan Verilen Bilgiler Ön Planda Olacak

Instagram’ın amacı, sahte bilgileri ortadan kaldırmak. Ancak bu şimdilik mümkün gözükmüyor. Fakat alınan tedbirler ile ispatı olmayan bilgilerin insanlara ulaşması büyük ölçüde önlenebilir. Konuyla ilgili çalışmalara başlayan Instagram, ilk etapta koronavirüs ile ilgili paylaşılan bilgilerin kaynağına bakacak. Eğer haber kaynağı Dünya Sağlık Örgütü (WHO) gibi resmi bir kurumsa, paylaşım ön plana çıkarılacak. Kaynağı resmi bir kuruma dayanan paylaşımları Keşfet bölümünde daha sık göreceğiz.

Kaynağı resmi bir kuruma dayanmayan içerikler ise daha geri planda kalacak. Sahte bilgi içeren ve doğruluğu kanıtlanmamış bilgiler veren hesapları ise daha sert yaptırımlar bekliyor. Öte yandan Instagram, tavsiye ve öneri paylaşan hesaplar için de bir dizi gif ekledi. Doğru bilgiler paylaşan sosyal medya kullanıcıları, yeni gif’leri paylaşımlarına ekleyebiliyor. Son zamanlarda bu tarz gifleri platformda görmeye başladık. Bunlardan biri de stayhome temalı gif ve animasyonlar. Yakın zamanda daha farklı gif ve görüntüleri de görebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir